Shejnaze Juka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shejnaze Juka (Shkodër, 1924 - Zgosht, 21 shkurt 1944) veprimtare e Frontit Nacional-Çlirimtarrezistencën shqiptare. Më 21 shkurt 1974 Presidiumi i Kuvendit Populor i jep titullin "Heroinë e Popullit".[1][2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Shkodër. Mësimet e para i mori në vendlindje dhe në Institutin Femëror "Donika Kastrioti" në Tiranë. Ishte edhe anëtare e organizatës së Rinisë Komuniste që nga themelimi i saj. Mori pjesë në disa demonstrata antifashiste. Veprimtarinë revolucionare e zhvilloi në Tiranë dhe më 1942 u hodh në ilegalitet për të punuar me rininë e qytetit të Elbasanit. Më vonë u rreshtua në batalionin partizan të Çermenikës. Punoi në zonën e Shën Gjergjit të Elbasanit për mobilizimin e rinisë në luftë kundër armikut. Punoi gjithashtu edhe si mësuese në zonat e çliruara të qarkut të Elbasanit. U vra duke luftuar kundër gjermanëve në Zdrajsh të Çermenikës më 20 dhjetor 1944.[3]

Në ditët tona, një institucion i arsimit të mesëm, në qytetin e Shkodrës mban emrin e nderuar, Shejnaze Juka.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dibra, Zenepe (2009). Fjalor enciklopedik i gruas shqiptare. Shkodër: Camaj-Pipa. fq. 271–272. ISBN 9789995602673.
  2. ^ Familja Juka, Mes nderimeve dhe persekutimit Arkivuar 22 janar 2020 tek Wayback Machine Vizituar më 13.08.2016.
  3. ^ Fjalor enciklopedik shqiptar, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Tiranë 2008, fq. 1074.
  4. ^ Media brenda Shkollës "Shejnaze Juka" - Shkodër Vizituar më 13.08.2016.