Ivo Lola Ribar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ivo Lola Ribar Ilok.jpg

Ivo Lola Ribar {Ivo Lola Ribar, 1916—1943), filozofë dhe jurist, ishte aktivist në revulucionin komunist në Jugosllavi, kroat nga Kroacia.

Ivo Lola Ribari ishte organizator dhe më vonë drejtues i lëvizjes revulucionare komuniste të rinis dhe studentëve në Jugosllavi. Ai u bë i njohur për publikun gjithëshqiptarë me rastin e dekorimit të tij nga ana e komunistve në Shqipëri, me "Urdhrin e Heroit Kombëtar" dhe me "Urdhrin e Flamurit".[1]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Arben SALIU në gazeten "Korrieri" në artikullin : "ROKADA E DEKORIMEVE SHQIPTARO-JUGOSLLAVE"