Ivo Lola Ribar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ivo Lola Ribar Ilok.jpg

Ivo Lola Ribar (1916—1943), filozofë dhe jurist, ishte aktivist në revulucionin komunist në Jugosllavi, kroat nga Kroacia.

Ivo Lola Ribari ishte organizator dhe më vonë drejtues i lëvizjes revulucionare komuniste të rinis dhe studentëve në Jugosllavi. Ai u bë i njohur për publikun gjithëshqiptarë me rastin e dekorimit të tij nga ana e komunistve në Shqipëri, me "Urdhrin e Heroit Kombëtar" dhe me "Urdhrin e Flamurit".[1][2]

Referimete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Arben SALIU në gazeten "Korrieri" në artikullin : "ROKADA E DEKORIMEVE SHQIPTARO-JUGOSLLAVE"
  2. ^ Gurakuqi, Romeo (2018). Shqipëria dhe tokat e lirueme (1939-1946). Durrës: Jozef. fq. 1162. ISBN 9928-241-84-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)