Kozma Nushi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kozma Nushi (Vuno, 1909 - Kampi i përqendrimit i Mat'hausenit, 1944) ka qenë emigrant ekonomik në Francë, ku punoi në Lion. Bashkë me të vëllanë, Gogo Nushin që iu bashkua duke u shkolluar në Francë, ranë në kontakt me idetë politike të majta që gëlonin në mjediset punëtore e studentore. U kthyen me të vëllanë për t'u përfshirë në lëvizjen antifashiste. U arrestua nga nazistët gjermanë dhe u internua në kampet e përqendrimit, ku u pushkatua në Mathuazen më 1944.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]