Jump to content

Xhemal Kada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xhemal Kada (1912-1938) është një ndër luftëtarët Shqiptarë që morën pjesë në luftën e Spanjës. Pak i përmendur, ai ishte një antizogist.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Pejë por që u zhvendos të jetojë në Tiranë. Më pas shkoi në Itali ku pas të mesmes, studioi edhe në akademinë ushtarake të Torinos. Mori pjesë në kryengritjen e Fierit në vitin 1935. Në nëntor 1936 shkoi në Francë prej nga kaloi në Spanjë, ku u rradhit në Brigadën 12 Ndërkombëtare dhe mori pjesë në një varg luftimesh kundër fashistëve. Në betejën e Ebros u plagos rëndë, dhe ndërroi jetë më 17 Tetor 1938.

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhemal Kada është Hero i Popullit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Orkestra "Xhemal Kada"
  • Shkolla fillore "Xhemal Kada", Peje, Kosove.