Memo Bejko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Memo Bejko (Dukaj, 1 prill 1929 - 2 gusht 1949) ka qenë ushtarak pas çlirimit, komandant i postes kufitare te Vidohovës. U vra në krye të detyrës në luftime me Ushtrinë Helenike Greke, kur Republika Popullore Shqiptare ndihmonte Ushtrinë Demokratike Greke në konfliktin civil të fqinjit jugor. Pas vdekjes nderua me titullin Hero i Popullit

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.gazetadita.al/enveri-stalinit-tito-dhe-monarko-fashistet-greke-po-na-sulmojne-na-ndihmoni/ Arkivuar 8 dhjetor 2019 tek Wayback Machine