Jump to content

Myslym Keta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Myslym Keta (Tiranë, 1925 - Karma e Kirit, 25 shkurt 1966) ka qenë veprimtar i rezistencës Shqiptare të LANÇ-it. Eshtë një figurë e rëndësishme e popullit Shqiptar për veprimtarinë e tij antifashiste gjatë luftes dhe atë ushtarake pas çlirimit. Për këtë kontribut i është dhënë titulli hero i popullit. Ai ka dhe gradën kolonel. Ai ka dhënë një kontribut të veçantë në themelimin e Armatës së tankeve.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]