Dino Kalenja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Dino Kalenja (Duraj) lindi më 4 nentor 1919 ne Kalenje Mallakastër.Pasi Mbaroi shkollen fillore ne Ballsh dhe Liceun e Korces vazhdon studimet e larta ne Itali.Me pas lidhet me levizjen Antifashiste NA-CL filimisht Në njesin guerile te Tiranes, Në çeten e Pezes dhe komisar i Batalionit partizan "Ismail Klosi" Mallakaster. Fillon te shkruaj poezi kur vazhdonte Liceun e Korces . Bie Deshmor i Atdheut me 29 mars 1944. Mban titullin "Hero i Popullit"

Dino Kalenja (HERO I POPULLIT)

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Calamani
 • Statuja
 • Sonte
 • Dashuria
 • Puthja
 • Shpresa Psherëtin
 • Si dy zogj
 • Lulja
 • Aroma
 • Nga varri na ndan një çap
 • Dhembja
 • Zhgabonja e degëzuar
 • Loletta
 • Deti në mes
 • Vajza dhe deti
 • Endrra
 • Reja
 • Gjyshit
 • I Shenjtëruari
 • Motive Lufte
 • Rrëfenjë
 • Plaku
 • Flutura
 • Shtëpia Magjistare
 • Malukati
 • Gegeja
 • Mazho Partizani
 • Ushtari Armë
 • Ushtarit
 • Pushka
 • Të dua
 • Plumbi
 • Jeta
 • Thërrimet e pangrëna
 • Të vrasësh në lot
 • Borgomazh
 • Thëllëza
 • Kafazi
 • Dallëndyshja
 • Tufani
 • Helmeta
 • Nënës
 • Malli
 • Endrrat m'u lagën
 • Unë, ti dhe deti

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.