Enver Zymberi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Enver Zymberi
Enver Zymberi.jpg
U lind në3 Prill 1979
Vdiq26 Korrik 2011
KombësiaShqiptar
PunësimiPolic, Oficer
Vite aktiviteti2002 – 2011
TitulliDëshmor i Kombit
Hero i Kosovës
ÇmimetUrdhëri Hero i Kosovës (pas vdekjes)

Enver Zymberi (3 Prill 197926 Korrik 2011)
ishte oficer i Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK). Ai ra në krye të detyrës për mbrojtjen e Integritetit Territorial të Kosovës. Në fjalim të mbajtur me rastin e 2-vjetorit të vrasjes së Enver Zymberit, kryeministri i atëhershëm i Kosovës Hashim Thaçi, e quajti Hero i Kosovës[1].

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në vitin 1979 në fshatin Dubovc, Komuna e Vushtrrisë. Ishte polic i Njësisë Speciale të Forcave Policore të Kosovës që nga viti 2002. Ai u vra me 26 korrik në Leposaviq, afër pikës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë. Enver Zymberi u qëllua gjatë aksionit per të shtrirë kontrollin e Qeverisë së Republikës së Kosovës në pjesën veriore të vendit[2], në të cilën kontrabanta kishte shtrirë rrënjët që nga paslufta. Heroi i Kosovës u vra me urdhër të Strukturave Paralele Ekstermiste Serbe. Për ata që organizuan sulme ndaj forcave të ROSU, edhe Interpoli ka lëshuar fletarrest ndërkombëtar.

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u qellua me snajper në kokë. Nga plaga e rëndë ai ndërroi jetë rreth orës 22:10 në Klinikën Universtare të QKUK-së në Prishtinë. Po ashtu ai u varros me nderime të shumta në vendin e tij të lindjes ku të pranishëm ishin Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ku dhe u Shpall Hero i Kosovës Enveri la pas veti Gruan shtatzënë me 3 fëmijë.

Atë ditë u zgjua në mëngjes për të marr një udhëtim që nuk ishte bërë nga askush mbi një dekadë. Pjesëtari i njësisë speciale të policisë ROSU, Enver Zymberi nga Dubovci i Vushtrrisë u nis të hënën në mëngjes për në veri, urdhër ky për të vendosur sovranitetin e shtetit, atje.

Para përmbushjes së misionit, vënies nën kontroll të pikave doganore në veri, Enveri dhe policët e tjerë të ROSU-se u sulmuan në Bërnjakë, mes fshatrave Varage dhe Zupc, nga të dy anët e rrugës dhe u gjenden në pritë të serbëve. Nga të shtënat e tyre Enveri morri një plagë në kokë. Kolegët me shpejtësi e dërguan në QKUK, por ai nuk i përballoi plagës.

Pas shumë përpjekjeve të mjekëve, Enveri ra si një HERO. Enveri do të mbahet mend në historinë më të re të shtetit të Kosovës për guximin dhe vullnetin për ndërtimin shtetit. Konfirmimin për vdekjen e Enverit e dha policia e Kosovës dhe mjekët e QKUK-së në një konferencë të jashtëzakonshme.

Personat që e vendosën barikadën dhe vrasësit e tij janë të njoftur për Policinë e Kosovës dhe organet ndërkombëtare policore. Ata janë marrë në biseda informative, por ende nuk janë arrestuar[3].

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.kryeministri-ks.net/?page=2,9,3677
  2. ^ http://www.kosovahaber.net/?page=1,12,7714
  3. ^ http://www.balkaneu.com/serb-police-officers-identifies-suspected-murderer-enver-zymberi/

Kengë për nderë të tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.youtube.com/watch?v=4adK_S_kNoE - ket keng i kushtoi Reperi i Njohur Gold Ag

http://www.youtube.com/watch?v=s5OTjHoR7pQ - ndrsa kjo ket keng i a kushtuan nje grupi Out Laws Records nje grup te rinjesh nga Gjilani

http://www.youtube.com/watch?v=lX2kPGKHDIA - Memorial kushtuar heroit të kombit