Hyqmet Buzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hyqmet Buzi (Vlorë, 1922 - 18 tetor 1942) ka qenë antifashist, u dallua në demonstratat që u organizuan kundër pushtuesve fashistë dhe ra dëshmor në Topaná me Hajredin Bylyshin, Bajram Tushën dhe Mumin Selamin. U shpall Hero i Popullit

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]