Fahri Ramadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fahri Ramadani (Shkodër, 1920 - 1944) ka qenë veprimtar antifashist nga një familje mbështetëse e mbretit Zog. Vëllezërit e tij u përndoqën, Muhameti i internuar në Itali nga autoritetet italiane, Vehbiu në Mathausen nga autoritetet gjermane. Pas vdekjes u nderua me titullin "Hero i Popullit."[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Juka, Gëzim H. (2018). Shkodranët e 7 prillit dhe të 29 nëntorit. Tiranë: Reklama. fq. 228–231. ISBN 9789928440358.