Jump to content

Myslym Shyri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Myslym Shyri (Tiranë, 1916 - Fushë Aliej, 8 korrik 1944) ka qenë hamall, u angazhua me LANÇ-in në çetën e Pezës duke rënë më pas dëshmor. Pas vdekjes më 1969 me propozim të Byrosë Politike dhe Komitetit Qendor u vendos të nderohej me titullin Hero i popullit.[1][2]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ""Myslym Shyri", emri apo rruga i dhanë famë, ç'thonë banorët". arkivalajmeve.com. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2022. Marrë më 24 janar 2022.
  2. ^ "Kush ishte ai që ka emrin rruga me dendësinë më të madhe në Tiranë, Myslym Shyri". fjala.al. 8 korrik 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)