Jump to content

8 Korrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

8 korriku është dita e 189-të e kalendarit gregorian (dita e 190-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 176 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Qershori · Korriku · Gushti
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1497 - Vasko de Gama, detari portugjez lundroi nga Lisbona në rrugëtimin e tij të parë në të cilin gjeti rrugën detare për në Indi rreth Kepit të Shpresës së Mirë.


Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shën Prokopi , dita e shenjtit ( Pajtorit ) ndërroi jetë më 8 korrik , 303 mbas Krishtit nderohet si një martir i hershëm dhe shenjtor më 8 korrik në Kishën Ortodokse të Tiranës dhe mbarë Kishat e Lindjes .