Abdul Sattar Edhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Abdul Sattar Edhi

Abdul Sattar Edhi (1 janar 1928 - 8 korrik 2016) ishte humanitar dhe aktivist nga Pakistani. Ai ishte themeluesi dhe lideri i fundacionit Edhi në Pakistan. Së bashku me gruan e tij, Bilquis Edhi, ai morri shpërblim në vitin 1986. Në vitin 1989, Edhi morri Nishan-e-Imtiaz nga qeveria pakistaneze. Lexuesit gazetës angleze në Pakistan, The Express Tribune, e votuan Edhin si personi i vitit 2013.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abdul Sattar Edhi lindi në Bantva, Indi. Ku Edhi ishte njëmbëdhjetë vjetë, nëna e tij u paralizua dhe vdiq ku Edhi ishte nëntëmbëdhjetë vjetë. Në vitin 1965, Edhi u martua me Bilquis.[1] Ata kishin katër fëmijë, dy vajza dhe dy djem. Ai ka filluar ndihmën bamirëse që nga mosha njëmbëdhjetë vjeçare. Në vitet e fundit, Edhi kishte probleme shëndetësore në lidhje me veshka, kështu që ai kishte nevojë për një donator të veshkave. Ndërkohë djali i tij Faisal Edhi, gruaja dhe vajzat e tij ishin në menaxhimin e operacioneve të përditshme të organizatës.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhi vdiq më 8 korrik 2016. Dëshira e tij e fundit ishte që organet e tij të dhurohen, por për shkak sëmundjes që kishte, kjo nuk mund të bëhet.[2] Kryeministri i Pakistanit tha: "Ne kemi humbur një njeri i cili ka qenë humanitar i madh. Ai ishte i dashur tek njerëzit të cilit ishin të varfër". Ai u varros në fshatin Edhi.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Richard Covington (2 shtator 2008). "What One Person Can Do". përmbledhur nga David Elliot Cohen (red.). What Matters: The World's Preeminent Photojournalists and Thinkers Depict Essential Issues of Our Time (në anglisht). Sterling Publishing. fq. 309–323. ISBN 978-1402758348.
  2. ^ "Abdul Sattar Edhi passes away". The Express Tribune (në anglisht). 8 korrik 2016. Marrë më 8 korrik 2016.