Bilquis Edhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bilquis Bano Edhi (lindi më 14 gusht 1947) është gruaja e Abdul Sattar Edhi, infermiere dhe filantrope. Ajo nihet si Nëna e Pakistanit.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bilquis Edhi lindi në Bantva i cili ndodhet në perëndim të Indisë. Kur ishte adoleshente, ajo nuk ishte e kënaqur në shkollë dhe u bashkua në një grupi si infermiere më 1965. Ajo u martua me Sattar Edhi në moshën shtatëmbëdhjetë, ndërsa Sattar ishte njëzet vjetë. Çiftet kanë katër fëmijë: dy vajza dhe dy djem që janë me fundacionin Edhi.