Pjetër Arbnori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pjetër Arbnori
Pjetër Arbnori.jpg
Deputet i Kuvendit të Shqipërisë
19912001
Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë
6 prill 1992 – 24 korrik 1997
Paraardhësi: Kastriot Islami
Pasardhësi: Skënder Gjinushi
Të dhënat personale
Lindi më: 18 janar 1935
Lindi në: Durrës
Vdiq më: 8 korrik 2006
Vdiq në: Napoli, Itali
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: politikan, shkrimtar
Partia politike: PD
Feja: katolik


Pjetër Arbnori (18 janar 1935 - 8 korrik 2006), ishte një shkrimtar dhe politikan shqiptar. Ai është quajtur "Mandela i Ballkanit", për shkak të kohës së gjatë të kaluar në burgjet e diktaturës komuniste per 28 vjet.

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Pjetër Arbnori lindi në Durrës më 18 janar 1935. Ai mbeti jetim në moshën shtatë vjeçare,. Ai mbaroi shkollën e mesme me medalje të artë, por iu mohua e drejta për të vazhduar shkollën e lartë, për shkak të të kaluarës antikomuniste të familjes së tij. Ai jetonte bashkë me nënën dhe dy motrat e tij.bujqësi. Gjatë kohës që punonte ai arriti, duke përdorur mbiemër tjetër, të pranohet në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Tiranës në vitin 1958. Ai e përfundoi këtë shkollë pesë vjeçare me korrespondencë në dy vjet në vitin 1960. Mbas kësaj Arbnori punoi si mësues letërsie në një shkollë të Kavajës.

Veprimtaria politike[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë kohës që punonte në Kavajë, Arbnori së bashku me disa intelektualë të tjerë krijoi në fshehtësi Lëvizjen Social-Demokrate. Arbnoi ra në sy të Sigurimit të Shtetit (policia sekrete e regjimit komunist) dhe u arrestua së bashku me shtatë të tjerë. Pas një periudhe dy vjeçare në hetuesi ku ai iu nënshtrua torturave çnjerëzore Pjetër Arbnori u dënua me vdekje. Ky dënim iu kthye në 25 vjet burg, sepse autoritetet shpresonin akoma që nëpërmjet Arbnorit të zbulonin pjesëtarë të tjerë të organizatës së fshehtë ku ai bënte pjesë.

Në kushtet më të vështira në burg ai shkroi një pjesë të madhe të veprës së tij letrare. Në kohën që periudha e dënimit të tij po përfundonte, atë e dënuan përsëri me dhjetë vjet burg. Në gusht të vitit 1989 Pjetër Arbnori u lirua nga burgu. Arbnori kaloi 28 vjet në burgun e Burrelit. Ai u arrestua në moshën 26 vjeçare dhe u lirua kur ishte 54 vjeç.

Në janar të 1990 ai mori pjesë në Shkodër në demostratën kundër pushtetit komunist që rrëzoi bustin e Stalinit. Po në të njëjtin vit ai ishte bashkthemelues i degës së Partisë Demokratike në Shkodër. Prej vitit 1991 deri më 2001 ishte deputet në Kuvendin e Shqipërisë, dhe prej vitit 1992 deri më vitin 1997 ishte Kryetar i Kuvendit.

Në vitin 1997, Partia Demokratike tij humbi zgjedhjet ndaj Partisë Socialiste të Shqipërisë të kryesuar nga Fatos Nano, pas trazirave të shkaktuara nga rënia e skemave e piramidale, që kishte shkaktuar shkatërrimin financiar të mijëra vetëve. Për Pjetër Arbnorin shpejt u bë e qartë se, ekzistonte rreziku që censura që ishte e zakonshme nën regjimin e vjetër të mund të rivendosej. Kështu, kur stacioni televiziv shtetëror nuk pranonte të transmetonte deklaratat dhe nismat e partisë opozitare, ai hyri në grevë urie. Fama e "Mandelës së Ballkanit" tërhoqi vëmendjen e shumë qeverive të botës perëndimore, mbështetja e të cilëve e detyroi koalicionin e shumicës së majtë në Parlament për të rishikuar qëndrimin e saj dhe të miratojë një garanci formale të pavarësisë së shtypit nga ndërhyrja e shtetit. Ndryshimi në ligj u njoh si "Amendamenti Arbnori".

Pjetër Arbnori vdiq në Napoli, Itali ku kishte shkuar pas një hemorragjie celebrale. Ai ishte i martuar dhe la dy fëmijë. Partia Demikoratike, që kishte ardhur në pushtet në këtë kohë, e nderoi atë duke zhvilluar një ceremoni zyrtare shtetërore.

Vepra letrare[redakto | redakto tekstin burimor]

 • “Kur dynden vikingët”, novelë, Shtëpia Botuese “Bilal Xhaferri”,1992
 • “Mugujt e mesjetës”, roman, 1993
 • “Bukuroshja me hijen”, novelë, Shtëpia Botuese “Bilal Xhaferri”,1994
 • “E bardha dhe e zeza”, roman, 1995
 • “E panjohura”, Vdekja e “Gebelsit” novela, 1996
 • “Shtëpia e mbetur përgjysmë”, roman, 1997, për të cilin Pjetër Arbnorit iu shtuan dhjetë vjet burg.
 • “Vorbulla”, roman, Shtëpia Botuese “Bilal Xhaferri”,1997
 • “Letër nga burgu”
 • “Nga jeta në burgjet komuniste” (studime historike 1992)
 • “Brajtoni, një vetëtimë e largët”, roman, 2000
 • “Lufta për të mbetur njeri”, intervista, 1990-2000
 • “Historia e Anglisë”, Andre Morua, përkthim, 1996

Nderimet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Mësues i Popullit
 • Pishtar i Demokracisë
 • Oficer i Madh i Urdhrit të Plejadës
 • Urdhri "Nënë Tereza"
 • Gjergj Kastrioti Skënderbeu
 • Who is Who
 • Urdhri "Nderi i Kombit", dekorohet (pas vdekjes) më 28.10.2011 nga Presidenti i Republikës Bamir Topi me motivacionin: “Personalitetit të shquar të Shkodrës dhe të gjithë Shqipërisë, simbolit të sakrificave mbinjerëzore nën persekutimin komunist, politikanit paqësor dhe shkrimtarit të talentuar, intelektualit vizionar e qytetarit fisnik, që gjithë jetën dhe veprimtarinë e tij ia kushtoi idealeve të mëdha të demokracisë, shtetit të së drejtës dhe të përparimit kombëtar”.[1][2]

Politikë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Deputet në pesë legjislatura
 • Kryetari Kuvendi: 1992-1997
 • Sekretar i Komisionit parlamentar për të Drejtat e Njeriut
 • Sekretar i PD-së për Marrëdhëniet me Publikun.
 • Anëtar i kryesisë së Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve
 • Anëtar i Komisionit parlamentar për Punët e Jashtme
 • Kryetari Forumit: “Të drejtat e njeriut kundër dhunës policore”

Bibliografi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Wikibooks-logo.png Wiki Libri: Kushkuj - Pjetër Arbnori


Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ http://www.president.al/shqip/info.asp?id=6948
 2. ^ http://www.president.al/shqip/info.asp?id=6947