Pushtimi italian i Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pushtimi italian i Shqipërisë
Italian soldiers passing Albanians, 7 April 1939.png
Ushtarë shqiptarë dhe malësorë largohen drejt Jugosllavisë, 12 prill 1939.
Data prill 7–12, 1939
Vendi Shqipëria
Rezultati Fitore e italianëve
Territori që
ndryshoi
Pushtimi italian i Shqipërisë
Pjesëmarrsit në konflikt
Flag of Italy (1861–1946).svg Italia Flamuri Shqiperia
Komandantët dhe udhëheqësit
Flag of Italy (1861–1946).svg Viktor Emanueli III
Flag of Italy (1861–1946).svg Benito Mussolini
Flag of Italy (1861–1946).svg Alfredo Guzzoni
Flamuri Zogu I
Flamuri Abaz Kupi
Flamuri Mujo Ulqinaku 
Fuqia (kapaciteti)
22,000 ushtarë
600 aeroplanë
8,000 ushtarë
Viktimat dhe humbjet
700të vrarë[1]
700-800[2]

Pushtimi italian i Shqipërisë (7 prill – 12 prill, 1939) ishte një fushatë e shpejtë ushtarake e Mbreterisë së Italisë kundër Mbreterisë së Shqipërisë. Konflikti erdhi si rezultat i politikës imperialiste të diktatorit italian Benito Mussolini. Shqipëria u pushtua në menyrë të shpejtë. Sundimtari i saj, mbreti Zog u largua në emigrim dhe vendi u bë pjesë e Perandorisë Italiane si një mbretëri e vecantë në 8 personal me Kurorën Italiane.

Sfondi paraprak[redakto | redakto tekstin burimor]

Shqipëria ishte me një rëndësi të vecantë strategjike për Mbretërinë e Italisë. Strategët e flotës italiane i hodhën sytë drejt portit të Vlorës dhe ishullit të Sazanit në hyrje të Gjirit të Vlorës, që mund tu jepte italianëve kontroll të hyrjes në Detin Adriatik[3]

Book template.svg Ky artikull nga Wikipedia duhet të përkthehet sa më shpejt që të jetë e mundur nga një gjuhë e huaj në gjuhën shqipe. Ju lutemi të na ndihmoni me kontributin tuaj.

Për më tepër,Shqipëria do të mund ti siguronte Italisë një hyrje detare për në Ballkan. Para Luftës së Parë Botërore, Italia dhe Austro-Hungaria kanë ndihmuar ne krijimin e shtetit shqiptar të pavarur. Gjatë shpërthimit të luftës Italia kishte shansin për të pushtuar gjysmën veriore të Shqipërisë, që të shmangte pushtimin e saj nga Austro-Hungarezët[4].

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Fusnota[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Bernd J. Fischer., Albania at War, 1939-1945, Purdue University Press 1999, p. 22
  2. ^ Bernd J. Fischer., Albania at War, 1939-1945, Purdue University Press 1999, p. 22
  3. ^ Fischer, B. J: Albania at War, 1939-1945, page 5. Hurst, 1999
  4. ^ Albania: A Country Study: Italian Penetration, Library of Congress

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]