Tom Kola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tom Kola ishte veprimtar i Luftës Antifashiste, Hero i Popullit. U vra gjatë luftimeve me forcat pushtuese në Domje të Shkodrës më 19 prill të vitit 1943. Tom Kola u plagos ne kryengritjen e pare anti fashiste ne shkoder prane dugajve te reja . I plagosur me urdher nga te shtabit dergohet ne shtepine e Fasli Rrusto Alijaj ne Myselim Shkoder ku qendron 2 jave . Forcat fashiste dhe balliste e rrethojne kete shtepi disa here por nuk arrijne te arrestojn Tom Kolen . 2 jave me vone ai largohet drejt fshatit Domen me 19 prill 1943 ku kishte disa te aferm dhe ne nje prite vritet nga forcat fashiste dhe balliste .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]