Ali Demi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ali Demi (Filati, 28 janar 1918 - Vlorë, 20 dhjetor 1943) ka qenë veprimtar i Lëvizjes Nacional-Çlirimtare gjatë rezistencës shqiptare dhe anëtar i njësitit gueril të Tiranës. U shpall nga regjimi komunist "Hero i Popullit", një lagje në Tiranë u emërtua në nder të tij.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 1918 në Filat të Çamërisë në shtetin grek. Ndoqi shkollën në Gjirokastër dhe në Tiranë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elsie, Robert (2013). A Biographical Dictionary of Albanian History (në anglisht). I.B.Tauris. fq. 101. ISBN 9781780764313.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.