Jump to content

Perlat Rexhepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rexhepi

Perlat Rexhepi (Vajzë, 25 tetor 1919 - 22 qershor 1942) ka qenë anëtar i Grupit Komunist të të Rinjve dhe themelues i Partisë Komuniste.

Historiografia komuniste e ka fshehur emrin e Perlat Rexhepit nga pjesëmarrësit e ditës së parë të mbledhjeve të themelimit të partisë.[1]

Vritet në Tiranë më 22 qershor 1942 me Jordan Misjen dhe Branko Kadiqin/Kadinë.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dervishi, Kastriot (2016). Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së. Tiranë: 55. fq. 195. ISBN 9789928106384. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Dervishi 2016, p. 243.