Jordan Misja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Jordan Misja (1911 - 1942) së bashku me Branko Kadinë dhe Perlat Rexhepin është ndër "Tre heronjtë e Shkodrës".

Me 22 qershor u rrethuan në shtëpinë e Misjes. E motra, Sava së bashku me të ëmën, shërbyesen dhe nipin Toma dolën pas kërkesës së policisë dhe kryeplakut të lagjes. Në përpjekje u vranë milicët Zog Sokoli dhe Gjon Micani. Kadija me Rexhepin u shpallën Heronj të Popullit, Misja dëshmor.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Juka, Gëzim H. (2018). Shkodranët e 7 prillit dhe të 29 nëntorit. Tiranë: Reklama. f. 202. ISBN 9789928440358. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.