Jump to content

Tre heronjtë e Shkodrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Më 22 qershor 1942, tre aktivistët komunistë Branko Kadia, Perlat Rexhepi dhe Jordan Misja që po rrinin në shtëpinë e Misjes në rrugën Firej në Shkodër u rrethuan në shtëpinë e Misjes. E motra, Sava së bashku me të ëmën, shërbyesen dhe nipin Toma dolën pas kërkesës së policisë dhe kryeplakut të lagjes. Në përpjekje u vranë milicët Zog Sokoli dhe Gjon Micani. Kadija me Rexhepin u shpallën Heronj të Popullit, Misja dëshmor.[1] Të tre u proklamuan si Tre heronjtë e Shkodrës.

  1. ^ Juka, Gëzim H. (2018). Shkodranët e 7 prillit dhe të 29 nëntorit. Tiranë: Reklama. fq. 202. ISBN 9789928440358. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)