Hasan pashë Tetova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hasan pashë Tetova ka qenë ushtarak shqiptar i Perandorisë Osmane me gradën mirallaj, përfaqësues i TetovësLidhjen e Prizrenit dhe firmëtar i Kararnamesë me siglën Hasan Masharnuredin.[1] I përkiste familjes së Derallave të Gradecit me shumë ndikim në Tetovë, i ati i ushtarakut dhe ministrit të parë të luftës së shtetit shqiptar Mehmet pashë Derallës.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1878: The Resolutions of the League of Prizren". albanianhistory.net (në anglisht). Përkthyer nga Robert Elsie. Arkivuar nga origjinali origjinali më shkurt 20, 2011.
  2. ^ Elsie, Robert (2012). A Biographical Dictionary of Albanian History (në anglisht). I.B Tauris. fq. 105. ISBN 978 1 78076 431 3.