Beteja e Zhanicës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Zhanicës

Shqiptarët në betej
Vendodhja
Pasoja Fitore e Lidhjes së Prizrenit
Palët pjesëmarrëse
Mali i Zi Lidhja e Prizrenit
Komandantët dhe udhëheqësit
Marko Miljanov Çun Mula
Marash Uci
Baca Kurti

Beteja e Zhanicës (1879) (serbokroatisht: Bitka na Ržanici) u zhvillua në urën e lumit ZhanicaMal të Zi, në vitin 1879 gjatë sundimit të mbretit Nikolla I të Malit të Zi, i cili kishte planifikuar një pushtim të territoreve osmane të banuara nga shqiptarët.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Synimet e Mbretit, me disa të tjerë, ishin që të pushtonin Shqipërinë e Veriut dhe të diskutonin planet me gjeneralin e tij Marko Miljanov mbi atë se si ta bënin këtë.[1] Fjala iu dërgua shpejt shqiptarëve të Malësisë së Madhe. Marash Uçi udhëtoi në Çun MulaHot dhe i kërkoi atij që të thërriste udhëheqësit fisnorë të Hoti dhe Grudës në Kishën e Shën Joanit (Kisha e Shen Gjonit, në Hot), pa vonesë për një mbledhje të këshillit.[2] Kur mbreti Nikolla I i Malit të Zi dhe ushtria e tij u ndalën në tokën shqiptare, të cilën e kishte marrë nga Kongresi i Berlinit, patrioti shqiptar Baca Kurti shtiu me pushkë nga një pikë ekstreme e Malësisë dhe ai dhe burrat e tjerë të Malësisë organizuan rezistencën ndaj Malit të Zi. Burrat vendosën të marrin armë për të mbrojtur tokën e tyre dhe të bënë Çun Mulën komandantin e tyre. Malësorët e Hotit dhe Grudës luftuan kundër forcave të Mark Milanit. Malazezët u mundën në urën e Zhanicës dhe Mark Milani u detyrua të tërhiqej. Princ Nikolla i Malit të Zi në Cetinë u informua për humbjen dhe u tha se forcat shqiptare po masin në kufi.[3][4][5]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.scribd.com/document/200402276/Krahina-e-Plave-e-Gucis-Neper-Shekuj
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ http://www.zemrashqiptare.net/news/id_37011/rp_0/act_print/rf_1/Printo.html
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  5. ^ http://pashtriku.beepworld.de/files/Histori/histori/arber_ahmeti_lufta_plaves_e_gucise_29.11.08.htm