Jump to content

Lufta e Moraçës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lufta e Moraçës
Data1876-1877
Vendodhja
Moraçë
Pasoja Fitore e Malit të Zi
Palët pjesëmarrëse
Lidhja e Prizrenit ndihmë nga:
Perandoria Osmane
Mali i Zi
Komandantët dhe udhëheqësit
Jakup Ferri
Kadri Bajri
Haxhi Brahimi 
Marko Miljanov

Beteja e Moraçës 1877 ishte pjesë e një serie beteje që ndodhën midis parregullsive shqiptaro-osmane nga Lidhja e Prizrenit dhe forcave malazeze të udhëhequr nga Marko Miljanov në vitet 1876-1877.[1] Gjatë betejës më 1876, kreu i Lidhjes së Prizrenit,[2] Jakup Ferri dhe vëllai i tij bashkë me luftëtareë tjerë shqiptarë luftuan kundër forcave malazeze.[3]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cel Shabani, Bajraktari i Rugovës, mori pjesë në betejë dhe ra në Betejën e Nokshiqit më 1879.[4] së bashku me Maxhun Nimani nga Beci, Ali Mehmeti nga Pozhariti, Selim Syla nga Lluka, Zenel Sejda nga Rakociti dhe Osman Aga nga Rashkocit.[5][6] Në vitin 1858, Preng Markola nga rajoni i Mirditit luftonte forcat malazeze në Moraca. Betejat përmenden në veprën e Gjergj Fishtas "Lahuta e Malcis". Kadri Bajri mori pjesë në betejë dhe u nderua në vitin 2016 nga Bujar Nishani për aktin e tij. Në 11 qershor 1877, Ali Pasha nga Gusinje i udhëhoqi betejat e tij kundër malazezëve. Beteja përmendet në folklorin epik shqiptar. Në vitin 1876, Bajraktari i Gashit Haxhi Brahimi u vra në betejë së bashku me shumë Malesorë.[7][8][9][10]

Malazezët për një kohë kanë luftuar kundër osmanëve dhe kanë vendosur që një herë e përgjithmonë t'i detyrojnë ata të largohen. Malezori shqiptar i Moraçës kishte luftuar forcat malazeze të udhëhequra nga Danilo 1 gjatë luftës shtatëvjeçare (1852-1858). Nga ana shqiptare, Bajram Bajraktari, Bajraktari i Shipshanikut, me lidhje të ngushta me Mahmud Pasha Bushatin, mori pjesë në betejë. Kur sulmuan malazezët, shqiptarët dhe osmanët u kapën dhe u dëbuan.[11][12][13][14][15][16][17]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2016. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2019. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ http://www.zemrashqiptare.net/news/id_14399/Sk%C3%ABnder-R-Hoxha:-Nj%C3%AB-kapitull-i-historis%C3%AB-s%C3%AB-Becit-t%C3%AB-Dushkaj%C3%ABs.html
 4. ^ http://shekulliagency.com/histori/ali-pashe-gucia-2/
 5. ^ https://www.voal.ch/gjergj-fishta-lahuta-e-malesise-poeme-epiko-historike-pershtatur-ne-proze-me-shkurtime-nga-rita-petro-dhe-skifter-kellici/
 6. ^ http://kosovapersanxhakun.org/?p=2023&lang=sq
 7. ^ https://telegrafi.com/rrefimi-i-burrneshes-se-fundit-te-bjeshkeve-te-rugoves/
 8. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2019. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 9. ^ http://www.fjala.info/binak-alia-rri-tek-pushka-e-urtnia/
 10. ^ http://lahutamalcis.blogspot.se/2013/03/preja.html
 11. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2019. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 12. ^ https://www.scribd.com/doc/221333714/Gjurme-Mergimtaresh
 13. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2017. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 14. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2019. Marrë më 6 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 15. ^ http://www.toandrijevica.me/kulturna-ruta/2-crkva-na-knjazevcu/?lang=en
 16. ^ http://www.toandrijevica.me/kulturna-ruta/2-crkva-na-knjazevcu/?lang=en
 17. ^ https://www.scribd.com/document/200402276/Krahina-e-Plave-e-Gucis-Neper-Shekuj