Shaban bej Prizreni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dr. Shaban Bej Prizreni
Vendlindja

më 1833

Pllavë, Prizren, Perandoria Osmane
Vdiq më në Shtator, 1913
Vendvdekja Pllavë, Kosovë
Emër tjetër Mulla Shaban Prizreni
Myderris Haxhí Shaban Efendi Prizreni
Hafiz Shaban Prizreni
Shaban Bej Prizreni
Kombësia Shqiptar
Shkolla e kryer Fakulteti i Teologjisë Islame, Dr. shkencash Islame
Profesioni Imam, Hafiz, Komentues Kur'an-i (më i dalluari ne Prizren)
Organizata Lidhja e Prizrenit
Titulli Hafiz, Dr.Shkencash
Fëmijë Avdurrahman Bej Piraj
Prindër Bejtullah, Jonuz, Mahmud, Jahja.

Shaban Efendi Prizreni, (ose njohur si Shaban Bej Pllava ose si Shaban Bej Prizreni) Hoxha, Shaban Prizreni kishte fakultetin e Teologjisë Islame, ishte studiues Kur'an-it, atdhetar, politikan dhe mik i Haxhi Ymer Prizrenit. Lindi në vitin 1833 në Pllavë, Rrethlumë, dhe vdiq në vitin 1913. Ishte veprimtar e intelektual i shquar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, një nga mbështetësit e udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Haxhi Ymer Prizrenit (1826-1886).

Pasi kreu studimet për teologji islame dhe Kur'an, punoi në medresenë e Prizrenit, ku u njoh më afër me Haxhi Ymer Prizrenin me të cilin e lidhte edhe miqësia nga fshati Bresanë.

Kur filloi Lufta Ruso-turke (1877-1878), u angazhua në mbështetje të mbrojtjes së tërësisë territoriale të Shqipërisë dhe për të kërkuar të drejtat e saj kombëtare. Mori pjesë në komisionin e vetëmbrojtjes për sanxhakun e Prizrenit, i cili, si dhe komisionet e tjera që u formuan në Kosovë, kishte qëllim të kundërshtonte synimet aneksioniste të Serbisë dhe poashtu të sistemonte refugjatë të shumtë që u dëbuan nga ushtria serbe.

Pas shtypjes së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit miku i tij Haxhi Ymer Prizreni u arratis në Ulqin për të mos rënë në dorë të autoriteteve osmane dhe nuk pranoi të kthehej, prandaj edhe Shaban Bej Pllava u tërhoq në Pllavë, Rrethlumë (tani Opojë), ku jetoi deri ne Shtator të 1913-ës, kur edhe vritet pak pasi vritet djali i tij Avdurrahman Bej Piraj nga një ekspeditë ndëshkuese e ushtrisë Serbe në Pllavë, Rrethlumë (tani Opojë), ku gjendet dhe varri i tij. Pikërisht ishte koha kur ndodhi edhe Masakra e Brrutit

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Robert Elsie: A Biographical Dictionary of Albanian History. I.B.Tauris, 2012, ISBN 978-1-78076-431-3, S. 272.
  • Bashkim Iseni: La question nationale en Europe du Sud-Est: genèse, émergence et développement de l'indentité nationale albanaise au Kosovo et en Macédoine. Peter Lang, 2008, ISBN 978-3-03911-320-0, S. 218.
  • Dardan Gashi, Ingrid Steiner: Albanien: archaisch, orientalisch, europäisch. 2. Auflage. Promedia, Wien 1997, ISBN 3-85371-120-0, S. 109 f.

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://mobile.kosova-sot.info/lajme/224704/masakra-serbe-detyroi-banoret-e-brrutit-te-shperngulen-ne-turqi/

Terrori serbosllav gjatë luftërave ballkanike në Opojë (1912-1913)

http://ardhmeriaonline.com/artikull/article/lidhja-shqiptare-e-prizrenit-10-qershor-1878/