Dëllinja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juniperus communis fruits - Keila.jpg

Dëllinja është dru a shkurre me gjethe halore gjithnjë të blerta, që bën kokrra të vogla e të rrumbullakëta me ngjyrë zakonisht të zezë, të kuqërremtë ose blu të errët dhe me erë të mirë. Po ashtu dëllinja quhen edhe kokrrat e kësaj bime që përdoren në industrinë farmaceutike, për të bërë një lloj rakie, hardhiç etj. Ndërsa në popull është e njohur shprehja në majë të dëllinjës si kallëzore për gjumë të pa rehatshëm. Dellinja Ben pjese ne bimet farezhveshura. [1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe - Tiranë, 1980

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Për me shumë informacione rreth dëllinjës vështroni në librin e Biologjisë të klasës së VI faqe "84,85,86,87"