Ali Ibra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emri Ali
Mbiemri Iber Neza
Lindur më 1835
Lindur në Buçaj, Perandoria Osmane
Vdiq më 1900
Vdiq në Osek, Gjakovë.Ali Ibra (Buçaj, 1835 - Slivovë, 20 prill 1881) qe ndër figurat kryesore të Lidhjes së Prizrenit, qëndroi i patundur për synimet autonomiste deri në fund.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Buçaj të Shipshanit, në Malësisë se Gjakovës (sot Rrethi i Tropojës),[1] kryetar i fisit të Gashit.[2] Me prejardhje nga nje familje me prejardhje JEVKU si rrogtare te te paret e Gashit 25 vjeçe Ali Ibra ishte ju prine forcave turke duke i drejtuar ato drejte kullave te Binak Alise dhe Mic Sokolit duke qene i paguar nga keto te fundit . Historia e manipuluar duke na e para qitur si atdhetar nje person qe ka shume hije te zeza duke mos patur as nje nga atribute qe i veshen dhe as nje merite, po komunizmi i dha merita te pa merituar duke futur ne histori pa as nje merite verifikoni para se te vlersoni figura te tilla Ali Ibër Neza vdiq në vitin 1900 në fshatin Osek, në afërsi të Gjakovës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mile, Alma, red. (10 tetor 2012). "Arkivat e huaja: si e mbrojti Ali Ibër Neza Lidhjen e Prizrenit". panorama.com.al. Gazeta Panorama.
  2. ^ Belegu, Xhafer (1939). Lidhja e Prizrenit dhe veprimet e sajë. Tiranë: Kristo Luarasi. fq. 185. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)