Rrethi i Korçës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°23′V 20°23′L / 40.39°V 20.39°L / 40.39; 20.39 Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Korçës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Korçës. Rrethi i Korçës ka 194,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 2,180 km² dhe kryeqendër Korçën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Korçës përbëhet nga 2 bashki dhe 14 komuna qe jane:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]