Rrethi i Korçës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°23′V 20°23′L / 40.39°V 20.39°L / 40.39; 20.39

link={{{të çon}}}

Rrethi i Korçës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Korçës. Rrethi i Korçës ka 194,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 2,180 km² dhe kryeqendër Korçën.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Korçës përbëhet nga 2 bashki dhe 14 komuna qe jane:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]