Njësia administrative Tregan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Tregan

Komuna Tregan është një komunë në Shqipëri.[2] Qendra administrative e komunës ndodhet në fshatin Tregan, i cili është edhe fshati më i madh i komunës. Popullsia e komunës është e shpërndarë në 12 fshatra.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Tregan ka një terren kryesisht kodrinor. Sipërfaqja e tokës fushë në komunë është 81 ha, ku vetëm 35 ha janë në Kyçyk. Ndërsa pjesa kodrinore zë rreth 1258 ha dhe kjo e përqendruar më shumë në fshatrat Shilbatër dhe Gurishte, rreth 210 ha[3].

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës është e shpërndarë në 12 fshatra, të cilat paraqiten në tabelën e mëposhtme[3].

Nr. Fshati Banorë
1 Blerimas 153
2 Bizhdan 179
3 Cikallesh 339
4 Gurishte 108
5 Kaçivel 295
6 Kyçuk 386
7 Mucan 586
8 Shinavlash 531
9 Trepsenisht 343
10 Shilbatër 328
11 Tudan 264
12 Tregan 765

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
  2. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "PLANI I ZHVILLIMIT LOKAL KOMUNA TREGAN" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 nëntor 2016. Marrë më 16 gusht 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]