Njësia administrative Përparim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Përparim
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Elbasanit
Rrethi Rrethi i Peqinit
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Përparim është një komunëShqipëri.[1] Komuna Përparim ndodhet në pjesën qendrore të Shqipërisë, në lindje të qytetit të Peqinit.

Emri i mëparshëm ka qene Mamutaga. Është një vendbanim i vjetër. Edhe sot ruhen rrënojat e vjetra në Pellaz, varrezat e vjetra, rrënojat e urës antike të rrugës Egnatia pranë fshatit.

Komuna Përparim përfshin 14 fshatra : Përparim, Lolaj, Galush, Lisnaje, Bicaj, Caushaj, Fatishe, Garunje e Madhe, Arvend, Gjevur, Kodras, Katesh, Çopane, Uruçaj. Popullsia sot është 5319 banore. Shtrihet në një siperfaqe prej 51,3 km².

Drejtimi kryesor i ekonomisë ka qene prodhimi i drithërave të bukës, panxharsheqerit dhe rritja e gjelit të detit. Sot dega kryesore e ekonomisë është bujqësia. Sipërfaqja e tokës bujqësore është 1667 ha dhe sipërfaqja e pyjeve dhe kullota është 1798 ha. Sot aty veprojnë 30 biznese.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]