George Orwell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Goerge Orwell

Goerge Orwell (angl. George Orwell), kishte lindur me emrin Erik Artur Bler (angl. Eric Arthur Blair), lindi me 25 qershor 1903Indi në fshatin Motihari afër kufirit me Nepalin dhe vdiq me 21 janar 1950 ne Londer , ishte shkrimtar dhe gazetar anglez.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Goerge Orwell (emri i vërtetë Eric Blair) ka lindur në Indi në vitin 1903 ku babai i tij ishte shërbyes civil në administratën e Perandorisë Britanike. Pas një viti, ai u soll për t’u rritur dhe arsimuar në Angli. Pasi që shkollimin e kreu në “Eton College”, duhet theksuar se ishte i pajisur me shkollim të cilësisë sipëror. Për shkak të mungesës së parave nuk pati mundësi të vazhdonte studimet universitare. Pas kryerjes së kolegjit shkoi në Burmë ku u punësua në Policinë Imperiale të Indisë. Pas disa vitesh u kthye sërish në Angli, pastaj shkoi në Spanjë, së bashku me Eileen, gruan e tij të parë, për të marrë pjesë në luftën civile në anën e republikanëve anti frankoist. Me 20 maj 1937 u plagos në qafë, të cilën ngjarje e shpjegoi në esenë “Wounded by a Fascist Sniper” (I plagosur nga një snajperist fashist) dhe në novelën “Homage to Catalonia” (Homazh Katalonisë). Pas kësaj ngjarje është kthyer në Angli, i cili moment shënon ndërrim të madh në pikëpamjet e tija politike por edhe në intensifikimin e krijimtarisë letrare.

George Orwell, ka shkruar 9 libra, dy përmbledhje me ese të shkurtra dhe disa qindra recensione dhe shkrime tjera që përbëjnë artikuj të gazetarisë.

veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]