Viggo Mortensen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Viggo Mortensen
ViggoMortensen.jpg
Viggo Mortensen tek premiera botërore të pjesës tretë të Kryezoti i unazave Wellington (Zelanda e Re) më 1 dhjetor 2003
Ditëlindja: (1958-10-20) 20 Tetor, 1958 (58 vjeç)
Vendlindja: New York City, New York
Role të shquar: Aragorn në The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, The Lord of the Rings: The Two Towers, The Lord of the Rings: The Return of the King
Kombësia: Amerikan

Viggo Peter Mortensen lindi më 20 tetor 1958New York City, New York. Është një aktor, fotograf, poet, piktor dhe muzikant amerikan.

Në të gjithë botën u bë ai i njohur me rolin e Aragorn në xhirimin e Kryezoti i unazave.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]