Viggo Mortensen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Viggo Mortensen
ViggoMortensen.jpg
Viggo Mortensen tek premiera botërore të pjesës tretë të Kryezoti i unazave Wellington (Zelanda e Re) më 1 dhjetor 2003
Informacione personale
Vendlindja New York City, New York
Role të shquar Aragorn në The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, The Lord of the Rings: The Two Towers, The Lord of the Rings: The Return of the King
Kombësia Amerikan


Viggo Peter Mortensen lindi më 20 tetor 1958New York City, New York. Është një aktor, fotograf, poet, piktor dhe muzikant amerikan.

Në të gjithë botën u bë ai i njohur me rolin e Aragorn në xhirimin e Kryezoti i unazave.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.