Lisa Kudrow

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lisa Kudrow
Kudrow më 2009
U lind në
Lisa Valerie Kudrow

30 korrik 1963
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1983–present
Njohur përPhoebe BuffayFriends
Bashkëshorti/ja
Michel Stern
(m. 1995)
Fëmijë1
Nënshkrimi

Lisa Valerie Kudrow (lindi më 30 korrik 1963) është një aktore amerikane. Ajo mori famë ndërkombëtare për rolin e saj si Phoebe Buffay në serinë televiziv amerikan Friends, i cili u transmetua nga 1994 deri në 2004. Seriali fitoi çmimet e saj Primetime Emmy, Screen Actors Guild, Satellite, American Comedy dhe TV Guide. Që atëherë, Phoebe është cilësuar si një nga personazhet më të mëdhenj televizivë të të gjitha kohërave. Phoebe konsiderohet të jetë roli kryesor i Kudrow, duke krijuar karrierën e saj të suksesshme në film.

Kudrow luajti në filmin kult komedi Romy and Michele's High School Reunion (1997) dhe e ndoqi atë me një performancë të mirënjohur në komedinë romantike The Opposite of Sex (1998), e cila i dha asaj New York Film Critics Circle Award për Aktoren më të Mirë Dytësore dhe një nominim për Independent Spirit Award për Femrën më të Mirë Dytësore. Ajo krijoi, prodhoi, shkroi dhe luajti në serialin mokumentar të HBO-së The Comeback, i cili fillimisht zgjati për një sezon në vitin 2005, por u ringjall për një sezon të dytë dhe të fundit të vlerësuar nga kritikët në vitin 2014. Ajo u nominua për Primetime Emmy Award për Aktoren Kryesore të Shquar në një Seri Komedi për të dy sezonet.

Në vitin 2007, Kudrow mori lavdërime për rolin e saj kryesor në filmin Kabluey dhe u shfaq në filmin P.S. I Love You. Ajo prodhoi dhe luajti në programin Showtime Web Therapy (2011–2015), i cili u nominua për Primetime Emmy Award. Ajo është producente në programin realitet TLC/NBC Who Do You Think You Are, i cili është nominuar për Primetime Emmy Award pesë herë. Ajo aktualisht është një aktore zëri në serinë e animuar HouseBroken.

Kudrow ka pasur gjithashtu role në Analyze This (1999) dhe vazhdimin e tij Analyze That (2002), Dr. Dolittle 2 (2001), Bandslam (2008), Hotel for Dogs (2009), Easy A (2010), Neighbors (2014) dhe vazhdimin e tij Neighbors 2: Sorority Rising (2016), The Girl on the Train (2016), The Boss Baby (2017), Long Shot (2019) dhe Booksmart (2019).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lisa Valerie Kudrow[1] lindi në lagjen EncinoLos Anxhelosit më 30 korrik 1963,[2] vajza e Nedra, një agjent udhëtimesh dhe Lee Kudrow, një mjek i specializuar në trajtimin e dhimbjeve të kokës.[2] Ajo ka një motër më të madhe, Helene, dhe dy vëllezër, David dhe Derrick.[3] Ajo u rrit në një familje jehude të klasës së mesme. Ajo është me prejardhje bjelloruse, gjermane, hungareze dhe polake.[4] Disa nga paraardhësit e saj bjellorusë ishin nga Ilya.[5] Pothuajse të gjithë jehudët në Ilya u vranë gjatë Holokaustit, duke përfshirë edhe stërgjyshen e Kudrow nga babai. Gjyshja e saj nga babai më vonë u largua nga Bjellorusia për në Bruklin, ku babai i saj u rrit.[6]

Kudrow ndoqi Shkollën e Mesme Portola në lagjen Tarzana të Los Angeles.[7] Ajo u diplomua në Taft High School në lagjen Woodland Hills, ku morën pjesë në të njëjtën kohë reperët IIce Cube and Eazy-E dhe aktorja Robin Wright. Ajo mori BA-n e saj në biologji nga Vassar CollegePoughkeepsie, New York, duke synuar të bëhej eksperte për dhimbjet e kokës si babai i saj.[8] Ndërsa hyri në aktrim, ajo punoi për babanë e saj për tetë vjet dhe fitoi një kredi kërkimore mbi studimin e tij mbi gjasat krahasuese të individëve mëngjarash që të zhvillonin dhimbje koke grupore.[9]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1989-1994: Para-Friends[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me nxitjen e komedianit Jon Lovitz, i cili ishte një mik fëmijërie i vëllait të saj,[4] Kudrow filloi karrierën e saj komike si anëtare e The Groundlings, një shkollë komedie improvi dhe skeçe në Los Anxhelos. Ajo kreditoi Cynthia Szigeti, mësuesen e saj improv në The Groundlings, për ndryshimin e këndvështrimit të saj ndaj aktrimit, duke e quajtur atë "gjëja më e mirë që ka ndodhur, në kaq shumë nivele".ref name=thr>Barnes, Mike (19 gusht 2016). "Cynthia Szigeti, Groundlings Improv Teacher and 'Seinfeld' Actress, Dies at 66". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 6 shtator 2016.</ref>[10] Shkurtimisht, Kudrow u bashkua me Conan O'Brien dhe regjisorin Tim Hillman në trupën jetëshkurtër të improvit Unexpected Company.[11] Ajo ishte gjithashtu e vetmja anëtare e rregullt femër e Transformers Comedy Troupe.[12] Ajo luajti një rol në një episod të serisë NBC Cheers. Ajo provoi për Saturday Night Live në 1990, por shfaqja zgjodhi Julia Sweeney në vend të saj.[13] Ajo pati një rol të përsëritur si Kathy Fleisher në tre episode të sezonit të parë të sitcom Bob (CBS, 1992–1993), një rol që ajo luajti pasi mori pjesë në finalen e serisë të serisë së mëparshëm të Newhart Newhart.[14] Para Friends, ajo u shfaq në të paktën dy pilotë të prodhuar nga rrjeti: Just Temporary (i njohur gjithashtu si Temporarily Yours) në vitin 1989, duke luajtur Nicole; dhe Close Encounters (i njohur gjithashtu si Matchmaker) në vitin 1990, duke luajtur si Valley girl.[15]

Kudrow u luajt si Roz DoyleFrasier, por roli u ricaktua me Peri Gilpin gjatë regjistrimit të episodit pilot. Në vitin 2000, Kudrow shpjegoi se kur nisën provat, "E dija që nuk po funksiononte. E ndjeja që të gjitha po iknin dhe isha në panik, gjë që vetëm i përkeqësoi gjërat."[4]

Roli i saj i parë i përsëritur në televizion ishte Ursula Buffay, kamarierja e çuditshme në serialin NBC Mad About You.

1994–2004: Friends dhe njohja në mbarë botën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kudrow përsëriti personazhin e Ursulës në serialin NBC Friends, në të cilin ajo luajti si terapiste masazhuese Phoebe Buffay, motra binjake e Ursulës. E lavdëruar për performancën e saj, Kudrow ishte anëtarja e parë e kastit të Friends që fitoi një Emmy Award me nderimin e saj në vitin 1998 si Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series për rolin e saj kryesor si Phoebe on Friends (NBC, 1994–2004).[16] Kudrow mori vlerësime kritike për rolin e Phoebe. Sipas Guinness Book of World Records (2005), Kudrow dhe bashkë-yjet Jennifer Aniston dhe Courteney Cox u bënë aktoret më të paguara televizive të të gjitha kohërave, duke fituar 1 milion dollarë për episod për sezonin e nëntë dhe të dhjetë të Friends.[17] Që atëherë, Phoebe është cilësuar si një nga personazhet më të mëdhenj televizivë të të gjitha kohërave. Phoebe konsiderohet të jetë roli kryesor i Kudrow, i cili është kredituar për ta bërë atë anëtaren e dytë më të famshme të kastit të serialit, pas Jennifer Aniston, dhe për krijimin e karrierës së saj të suksesshme në film. Ajo luajti Phoebe deri në fund të shfaqjes në vitin 2004. Programi ishte një hit masiv dhe Kudrow, së bashku me bashkë-yjet e saj, fituan njohje në mbarë botën. Personazhi i saj, Phoebe, ishte veçanërisht i popullarizuar. Entertainment Weekly votoi Phoebe në Friends si performancën më të mirë të Kudrow.[18]

Gjatë qëndrimit të saj në Friends, Kudrow u shfaq në disa filma komedi si Romy and Michele's High School Reunion, Hanging Up, Marci X, Dr. Dolittle 2, Analyze This dhe vazhdimin e tij Analyze That, dhe filma dramatikë, si Wonderland dhe The Opposite of Sex. Ajo gjithashtu luajti mysafire në seriale të shumta televizive gjatë Friends, duke përfshirë The Simpsons, Hope and Gloria dhe King of the Hill, dhe priti Saturday Night Live.[19]

2004–tani: Pas-Friends[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Friends, Kudrow luajti si protagonistja Valerie Cherish në serialin e HBO-së me një sezon, The Comeback (premierë më 5 qershor 2005), rreth një ylli sitcom që ka qenë duke u përpjekur për një rikthim. Ajo gjithashtu shërbeu si bashkë-krijuese, skenariste dhe producente ekzekutive. Nëntë vjet pas sezonit origjinal, HBO e ringjalli serialin në vitin 2014 për një sezon të dytë të shkurtuar. Kudrow mori dy nominime Emmy për për Aktoren Kryesore të Shquar në një Seri Komedi për punën e saj në The Comeback. Kompania e saj e prodhimit është 'Is or Isn't Entertainment'.[20] Kudrow shërben si producente ekzekutive për versionin amerikan të serialit televiziv britanik Who Do You Think You Are?, në të cilin të famshëm gjurmojnë pemët e tyre familjare. Subjektet e serisë së parë përfshinin vetë Kudrow, në të cilën u zbulua se stërgjyshja e saj ishte vrarë në Holokaust.[21][22]

Kudrow bashkë-krijoi një seri të improvizuar komedi, Web Therapy në Lstudio.com. Seriali i improvizuar, i cili u lançua në internet në vitin 2008, ka fituar disa nominime në Webby dhe një Uebby për performancën komike të jashtëzakonshme për Kudrow, e cila luan terapiste Fiona Wallice. Ajo u ofron pacientëve të saj seanca tre minutëshe përmes iChat. Në korrik 2011, një version i riformatuar, gjysmë ore i shfaqjes u shfaq premierë në Showtime,[23][24] përpara se të anulohej në 2015 pas katër sezonesh.[25] Kudrow ka luajtur në seri të shumta televizive si 'Cougar Town, BoJack Horseman, Angie Tribeca, Unbreakable Kimmy Schmidt, and Scandal.[26]

Kudrow është shfaqur në filma të shumtë komedikë si HHappy Endings, Hotel for Dogs, Easy A, Neighbors dhe vazhdimin e tij Neighbors 2: Sorority Rising, Long Shot, dhe Booksmart. Ajo gjithashtu u shfaq në filmin dramatik romantik P.S. I Love You dhe luajti bashkë në filmin thriller The Girl on the Train.[27] Në vitin 2020, Kudrow luajti Hipatia e Aleksandrisë në sezonin 4, episodi 12 i The Good Place "Patty", dhe luajti si Maggie Naird në serialin komedik të Netflix, Space Force.[28]

Ajo u ribashkua me shokët e saj të kastit të Friends për një speciale televizive të pa skenar të HBO Max të titulluar Friends: The Reunion në maj 2021.

Ajo është aktualisht, së bashku me Mary McCormack, një producente ekzekutive e shfaqjes së lojës sindikale, 25 Words or Less; ndonjëherë, vetë Kudrow është një nga dy të ftuarit e famshëm që luajnë me një konkurrent në shfaqje.[29]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kudrow u martua me ekzekutivin francez të reklamave Michel Stern më 27 maj 1995. Ata banojnë në Beverly Hills, Kaliforni dhe kanë një djalë të quajtur Julian i cili ka lindur më 7 maj 1998.[30][31] Shtatzënia e Kudrow u shkrua në sezonin e katërt të Friends, me personazhin e saj që kishte trenjakë si nënë surrogate për gjysmëvëllain e saj dhe gruan e tij.[32]

Përveç shtëpisë së saj në Beverly Hills, Kudrow mbante një apartament nën çati në Park City, Utah, të cilin e shiti në prill 2017.[33] Ajo zbuloi në vitin 2019 se kishte përjetuar çrregullime dismorfike trupore ndërsa punonte në Friends.[34]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Key
Not yet released Tregon vepra që nuk janë publikuar ende

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1983 Overdrawn at the Memory Bank Extra
1986 America 3000 Warrior Women Leader E pakredituar
1989 L.A. on $5 a Day Charmer
1991 To the Moon, Alice Friend of Perky Girl Film i shkurtër
The Unborn Louisa
1992 Dance with Death Millie
In the Heat of Passion Esther
1994 In the Heat of Passion 2: Unfaithful Teller
1995 The Crazysitter Adrian Wexler-Jones
1996 Mother Linda
1997 Romy and Michele's High School Reunion Michele Weinberger
Clockwatchers Paula
Hacks Reading Woman
1998 The Opposite of Sex Lucia DeLury
1999 Analyze This Laura MacNamara Sobel
2000 Hanging Up Maddy Mozell
Lucky Numbers Crystal
2001 All Over the Guy Marie
Dr. Dolittle 2 Ava Zëri
2002 Bark! Dr. Darla Portnoy
Analyze That Laura Sobel
2003 Marci X Marci Field
Wonderland Sharon Holmes
2005 Happy Endings Mamie
2007 Kabluey Leslie
P.S. I Love You Denise
2009 Hotel for Dogs Lois Scudder
Powder Blue Sally
Paper Man Claire Dunn
Bandslam Karen Burton
The Other Woman Dr. Carolyn Soule
2010 Easy A Mrs. Griffith
2014 Neighbors Carol Gladstone
2016 El Americano: The Movie Lucille Zëri
Neighbors 2: Sorority Rising Carol Gladstone
The Girl on the Train Martha
2017 Table 19 Bina Kepp
The Boss Baby Janice Templeton Zëri
2018 Lovesick Fool – Love in the Age of Like Ozma Zëri, Film i shkurtër
2019 Long Shot Katherine
Booksmart Charmaine Antsler
2020 Like a Boss Shay Whitmore
2021 The Boss Baby: Family Business Janice Templeton Zëri
2022 Better Nate Than Ever Heidi
TBA The Parenting Not yet released

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1989 Married to the Mob Pilot
Cheers Emily Epizodi: "Two Girls for Every Boyd"
Just Temporary Nicole Film televiziv
1990 Newhart Sada Epizodi: "The Last Newhart"
Life Goes On Stella Epizodi: "Becca and the Band"
1991 Murder in High Places Miss Stich Film televiziv
1992 Room for Two Woman in Black Epizodi: "Not Quite... Room for Two"
1993 Flying Blind Amy Epizodi: "My Dinner with Brad Schimmel"
Bob Kathy Fleisher 3 episode
1993–1999 Mad About You Ursula Buffay 24 episode
1993–1994 Coach Lauren / Nurse Alice 2 episode
1994–2004 Friends Phoebe Buffay Roli kryesor, 236 episode
1995–2001 Ursula Buffay Roli i përsëritur, 8 episode
1996 Hope & Gloria Phoebe Buffay Epizodi: "A New York Story"
Duckman Female Beta Maxians Zëri, epizodi: "The One with Lisa Kudrow in a Small Role"
Saturday Night Live Host Epizodi: "Lisa Kudrow/Sheryl Crow"
1997 Dr. Katz, Professional Therapist Lisa Zëri, epizodi: "Reunion"
1998 The Simpsons Alex Whitney Zëri, epizodi: "Lard of the Dance"
1998–1999 Hercules Aphrodite Zëri, 4 episode
2001 King of the Hill Marjorie Pittman Zëri, epizodi: "The Exterminator"
Blue's Clues Dr. Stork Zëri, epizodi: "The Baby's Here!"
2005 Father of the Pride Foo-Lin Zëri, 2 episode
Hopeless Pictures Sandy Zëri, 2 episode
2005, 2014 The Comeback Valerie Cherish 21 episode; gjithashtu bashkë-krijuese, skenariste dhe producente ekzekutiv
2006 American Dad! Ghost of Christmas Past Zëri, epizodi: "The Best Christmas Story Never Told"
2008–2014 Web Therapy Fiona Wallice 132 episode; gjithashtu bashkë-krijuese, skenariste dhe producente ekzekutiv
2010 Cougar Town Dr. Amy Evans Episode: "Rhino Skin"
2010–present Who Do You Think You Are? Herself[35] Producente ekzekutiv; Epizodi: "Lisa Kudrow"
2011 Allen Gregory Sheila Zëri; epizodi: "Mom Sizemore"
2011–2015 Web Therapy Fiona Wallice 44 episode; gjithashtu bashkë-krijuese, skenariste dhe producente ekzekutiv
2013 Wendell and Vinnie Natasha Epizodi: "Swindel & Vinnie"
Scandal Congresswoman Josephine Marcus 4 episode
2015 BoJack Horseman Wanda Pierce Zëri, 7 episode
2016 Angie Tribeca Monica Vivarquar Epizodi: "Pilot"
Must See TV: An All-Star Tribute to James Burrows Herself Dokumentar televiziv
2016–2019 Unbreakable Kimmy Schmidt Fairy Godmother, Lori-Ann Schmidt 3 episode
2017 RuPaul's Drag Race Guest Epizodi: "She Done Already Done Brought It On"
2018 Grace and Frankie Sheree 3 episode
Bright Futures Narrator Unsold television pilot
2018–present 25 Words or Less Herself Mysafire e përsëritur, gjithashtu producente ekzekutive
2019 Ghosting: The Spirit of Christmas Television film, executive producer
2020 The Good Place Hypatia Epizodi: "Patty"
Space Force Maggie Naird Recurring role
Death to 2020 Jeanetta Grace Susan Television special
2020–2021 Feel Good Linda Roli kryesor
2021 Friends: The Reunion Herself HBO Max special; also executive producer[36]
History of the Sitcom Herself Dokumentar televiziv
2021-present HouseBroken Honey Voice, main role
2022 Celebrity Iou Herself HGTV
Rick and Morty Tyrannosaurus Zëri, epizodi: "JuRicksic Mort"
TBA Time Bandits Not yet released Penelope Upcoming miniseries

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lisa Kudrow says her middle name" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2021. Marrë më 8 gusht 2013 – nëpërmjet YouTube.
 2. ^ a b "Lisa Kudrow Biography". Biography.com (FYI/A&E Networks) (në anglisht). prill 2021. Marrë më 28 gusht 2021.
 3. ^ "Lisa Kudrow Biography". TV Guide (në anglisht). Marrë më 28 gusht 2021.
 4. ^ a b c Zaslow, Jeffrey (8 tetor 2000). "Balancing friends and family". USA Weekend (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 8 qershor 2008.
 5. ^ Zaltzman, Lior (2022-08-18). "Jewish 'Friends' Star Lisa Kudrow Feels Connected to Her Family's Holocaust Trauma". Kveller (në anglisht). Marrë më 2023-05-12.
 6. ^ Grobel, Lawrence (nëntor–dhjetor 2013). "Lisa Kudrow: The versatile comedian (and former science nerd) reflects on high school bullies, motherhood, and life after Friends". The Saturday Evening Post (në anglisht). Indiana. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2013. Marrë më 7 nëntor 2013.
 7. ^ Susman, Gary (23 tetor 2002). "Here's what the cast of Friends were up to this week". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2013. Marrë më 25 tetor 2019. In the November issue of Allure magazine, Kudrow reveals a secret she's kept for 23 years: When she was 16, she had a nose job. 'I had a hook nose, and now it's certainly smaller,' she says. 'But I'm not even sure I love how that turned out. I think plastic surgery looks weird – like plastic surgery.'
 8. ^ Justine Elias. "Lisa Kudrow: No Problem Playing Two Roles." Indiana (PA) Gazette, August 21, 1982, p. TV 7.
 9. ^ Messinger, HB; MI Messinger; L Kudrow; LV Kudrow (1994). "Handedness and headache". Cephalalgia (në em). 14 (1): 64–67. doi:10.1046/j.1468-2982.1994.1401064.x. PMID 8200028. S2CID 8476897.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 10. ^ "Lisa Kudrow interview: Part 2 of 4". Archive of American Television (në anglisht). 22 dhjetor 2012. Marrë më 6 shtator 2016.
 11. ^ "Unexpected Company: Entertaining audiences since 2003". Cranston Herald (në anglisht). 18 nëntor 2009. Marrë më 2023-05-12.
 12. ^ "From Stand-Up To Screen - 10 Comics Who Made The Biggest Leap". HuffPost UK (në anglisht). 26 shkurt 2014. Marrë më 9 shkurt 2022.
 13. ^ Shales, Tom; James Andrew Miller (16 nëntor 2008). Live From New York (në anglisht) (bot. First eBook). New York: Little, Brown. fq. 273, 386. ISBN 978-0316045827.
 14. ^ Kovalchik, Kara (15 korrik 2009). "The Early TV Appearances of Seven Big Stars". Mental Floss (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2012.
 15. ^ Close Encounters (TV Movie 1990) - IMDb (në anglishte amerikane), marrë më 2023-05-12
 16. ^ Lisa Kudrow Emmy Nominated. Emmys.com. Retrieved July 25, 2012.
 17. ^ Carter, Bill (12 shkurt 2002). "'Friends' Deal Will Pay Each Of Its 6 Stars $22 Million". The New York Times (në anglisht). Marrë më 10 maj 2013.
 18. ^ "Lisa Kudrow Dishes It Out". Entertainment Weekly (në anglisht). Nr. 1026. 19 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2009. Marrë më 25 nëntor 2011.
 19. ^ "Lisa Kudrow". IMDb (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-05-12.
 20. ^ Otterson, Joe (31 tetor 2017). "Lisa Kudrow, Dan Bucatinsky's Is or Isn't Entertainment Inks First-Look Deal With Sony TV". Variety (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2020.
 21. ^ Hunt, Stacey Wilson (24 gusht 2012). "Emmys 2012: Lisa Kudrow's Own Holocaust Surprise On 'Who Do You Think You Are?' (Q&A)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 26 tetor 2019.
 22. ^ NBC (28 janar 2009). "Lisa Kudrow, Sarah Jessica Parker And Susan Sarandon Star In NBC's 'Who Do You Think You Are?' Premiering April 20" (in en). Press release. http://www.nbc.com/news/2009/01/28/lisa-kudrow-sarah-jessica-parker-and-susan-sarandon-star-in-nbcs-who-do-you-think-you-are-premiering. 
 23. ^ "'Web Therapy' Renewed: Lisa Kudrow's Showtime Series Get A Season 3". HuffPost (në anglisht). 16 nëntor 2012. Marrë më 10 maj 2013.
 24. ^ Hale, Mike (28 korrik 2011). "Analyze This: A Webisode's Id Meets Its TV Ego". New York Post (në anglisht). Marrë më 10 maj 2013.
 25. ^ Amanda N'Duka (11 gusht 2015). "Lisa Kudrow's 'Web Therapy' Cancelled By Showtime After 4 Seasons". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 11 korrik 2017.
 26. ^ O'Connor, Mickey (27 tetor 2009). "Lisa Kudrow Will Guest-Star on Cougar Town". TV Guide (në anglisht).
 27. ^ Kit, Borys (3 nëntor 2015). "Lisa Kudrow Joins 'The Girl on the Train' (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 8 maj 2016. She has also starred recently on The Good Place as Hypatia of Alexandria.
 28. ^ Turchiano, Danielle (8 prill 2020). "Lisa Kudrow Joins Steve Carell in 'Space Force,' Netflix Sets Premiere Date". Variety (në anglisht). Marrë më 8 prill 2020.
 29. ^ 25 Words or Less (TV Series 2018– ) - IMDb
 30. ^ Michaelson, Judith (17 qershor 1997). "Arts and entertainment reports from The Times, national and international news services and the nation's press". Los Angeles Times (në anglisht).
 31. ^ Bloom, Nate (21 gusht 2012). "Interfaith Celebrities: Lisa Kudrow; Tavi Gevinson, Oracle of Girl World; Olympic Results and Raisman's Rabbi". InterfaithFamily (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2017. I also learned that her husband, French advertising executive Michael Stern, whom she married in 1995, is not Jewish, as many assume. Stern and Kudrow have one child, a boy named Julian Murray, who is now 14
 32. ^ "20 TV Pregnancies So Impossible To Hide, They Were Just Written into The Show". BabyGaga (në anglisht). 24 shkurt 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2019. Marrë më 26 shkurt 2019.
 33. ^ "Lisa Kudrow sells Park City, Utah home" (në anglisht). 21 prill 2017.
 34. ^ "Lisa Kudrow Reveals Body Image Struggles During Time On 'Friends'", Today (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2021, marrë më 29 korrik 2021 – nëpërmjet YouTube
 35. ^ "About the Show". Who Do You Think You Are (në anglisht). NBC. Marrë më 25 korrik 2012.
 36. ^ Andreeva, Nellie; Petski, Denise (21 shkurt 2020). "'Friends' Reunion Special Officially A Go At HBO Max With Cast Returning". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 24 shkurt 2020.