Jennifer Aniston

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jennifer Aniston
Aniston më 2012
U lind në
Jennifer Joanna Anastassakis

11 shkurt 1969
Profesioni
 • Aktore
 • producente
 • biznesmene
Vite aktiviteti1987–present
Njohur përRachel GreenFriends
Bashkëshorti/ja
Prind/ër
ÇmimetLista e plotë

Jennifer Aniston (lindi më 11 shkurt 1969) është një aktore, producente dhe biznesmene amerikane. Ajo fitoi famë ndërkombëtare për rolin e saj si Rachel Green në serialin televiziv Friends nga viti 1994 deri në 2004, për të cilin fitoi çmimet Primetime Emmy, Golden Globe, and Screen Actors Guild. Që kur karriera e saj përparoi në vitet 1990, ajo është bërë një nga aktoret më të paguara në botë.[1]

E bija e aktorëve John Aniston dhe Nancy Dow, ajo filloi të punonte si aktore në moshë të re me një rol të pakredituar në filmin e vitit 1988 Mac and Me. Roli i saj i parë i madh në film erdhi në komedinë horror Leprechaun të vitit 1993. Që atëherë ajo ka luajtur në një varg filmash komedi të suksesshëm si Office Space (1999), Bruce Almighty (2003), The Break-Up (2006), Marley & Me (2008), Just Go with It (2011), Horrible Bosses (2011), We're the Millers (2013), Dumplin' (2018), and Murder Mystery (2019). Aniston luajti gjithashtu në filmat e mirënjohur të pavarur The Good Girl (2002), Friends with Money (2006), dhe Cake (2014). Ajo u rikthye në televizion në vitin 2019, duke prodhuar dhe luajtur në serialin dramatik të Apple TV+ The Morning Show, për të cilin mori një Screen Actors Guild Award.

Aniston është përfshirë në listat e revistave të shumta të femrave më të bukura në botë. Pasuria e saj neto vlerësohet në 300 milionë dollarë, dhe fitimi i saj në arkë është mbi 1.6 miliardë dollarë në mbarë botën.[2] Ajo është marrëse e një ylli në Hollywood Walk of Fame dhe është bashkëthemeluese e kompanisë së prodhimit Echo Films, e themeluar në vitin 2008. Ajo është martuar dy herë: së pari me aktorin Brad Pitt, me të cilin ishte e martuar për pesë vjet, dhe më vonë me aktorin Justin Theroux, me të cilin u martua në vitin 2015 dhe u nda në vitin 2017.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aniston lindi më 11 shkurt 1969, në lagjen Sherman Oaks të Los Anxhelosit[3][4] nga aktori me prejardhje greke John Aniston dhe aktorja Nancy Dow.[3] Një nga stërgjyshërit e saj nga nëna, Louis Grieco, ishte nga Italia.[5] Prejardhja tjetër e nënës së saj përfshin anglisht, irlandez, skocez dhe një sasi të vogël greke. Prejardhja e babait të saj është nga ishulli grek i Kretës. Aniston ka dy gjysmë vëllezër: John Melick, gjysmëvëllai i saj më i madh nga nëna; dhe Alex Aniston, gjysmëvëllai i saj më i vogël nga babai.[3] Kumbari i saj ishte aktori Telly Savalas, një nga miqtë më të mirë të babait të saj.[3][6]

Familja e saj u zhvendos në New York City kur ajo ishte fëmijë.[3] Pavarësisht karrierës televizive të babait të saj, ajo ishte e dekurajuar nga shikimi i televizionit, megjithëse gjeti mënyra për të shmangur ndalimin. Kur ajo ishte gjashtë vjeç, ajo filloi të ndiqte një shkollë Waldorf.[7] Prindërit e saj u divorcuan kur ajo ishte nëntë vjeç.

Pasi zbuloi aktrimin në moshën 11-vjeçare në shkollën Waldorf, Aniston u regjistrua në Shkollën e Mesme të Muzikës dhe Artit dhe Arteve Performuese në Manhattan, Fiorello H. LaGuardia, ku u bashkua me shoqërinë e dramës së shkollës,[8] dhe ku Anthony Abeson ishte mësuesi i saj i dramës.[9] Ajo interpretoi në The Sign in Sidney Brustein's Window nga Lorraine Hansberry dhe Three Sisters nga Anton Chekhov.[10]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Key
Denotes films that have not yet been released Denotes films that have not yet been released
Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1988 Mac and Me Dancer at a McDonald's party Uncredited role [11]
1993 Leprechaun Tory Reding [12]
1996 She's the One Renee Fitzpatrick [13]
Dream for an Insomniac Allison [14]
1997 'Til There Was You Debbie [15]
Picture Perfect Kate Mosley [16]
1998 The Thin Pink Line Clove [17]
Waiting for Woody Herself Short film [18]
The Object of My Affection Nina Borowski [19]
1999 Office Space Joanna [20]
The Iron Giant Annie Hughes (zëri) [21]
2001 Rock Star Emily Poule [22]
2002 The Good Girl Justine Last [23]
2003 Bruce Almighty Grace Connelly [24]
2004 Along Came Polly Polly Prince [25]
2005 Derailed Lucinda Harris / Jane [26]
Rumor Has It Sarah Huttinger [27]
2006 Friends with Money Olivia [28]
Room 10 – Short film; director [29]
The Break-Up Brooke Meyers [30]
2008 Marley & Me Jenny Grogan [31]
Burma: It Can't Wait – Short film; director and producer [32]
Management Sue Claussen Also executive producer [33]
2009 He's Just Not That Into You Beth Murphy [34]
Love Happens Eloise Chandler [35]
2010 The Bounty Hunter Nicole Hurley [36]
The Switch Kassie Larson Also executive producer [37]
2011 Just Go with It Katherine Murphy / Devlin Maccabee [38]
Horrible Bosses Dr. Julia Harris [39]
2012 Wanderlust Linda Gergenblatt [40]
$ellebrity Herself [41]
2013 We're the Millers Sarah "Rose" O'Reilly [42]
Life of Crime Margaret "Mickey" Dawson Also executive producer [43]
2014 Horrible Bosses 2 Dr. Julia Harris [44]
She's Funny That Way Jane Claremont [45]
Cake Claire Bennett Also executive producer [46]
Journey to Sundance Herself [47]
2015 Unity Narrator [48]
2016 Mother's Day Sandy Newhouse [49]
Storks Sarah Gardner (voice) [50]
Office Christmas Party Carol Vanstone [51]
2017 The Yellow Birds Maureen Murphy Also executive producer [52]
2018 Dumplin' Rosie Dickson [53]
2019 Murder Mystery Audrey Spitz [54]
2023 Murder Mystery 2 Also producer [55]

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
1990 Molloy Courtney Walker Series regular (7 episodes) [56]
Camp Cucamonga Ava Schector Television film [57]
1990–1991 Ferris Bueller Jeannie Bueller Series regular (13 episodes) [58]
1992–1993 Stampa:Sort name Various characters Series regular (20 episodes) [59]
1992–1993 Herman's Head Suzie Brooks 2 episodes [60]
1992 Quantum Leap Kiki Wilson Episode: "Nowhere to Run" [60]
1993 Sunday Funnies Various characters Television film [61]
1994 Burke's Law Linda Campbell Episode: "Who Killed the Beauty Queen?" [60]
Muddling Through Madeline Drego Cooper Series regular (10 episodes) [62]
1994–2004 Friends Rachel Green Main role (236 episodes) [63]
1995–2016 Saturday Night Live Herself / Host 4 episodes [64]
1996 Partners CPA Suzanne Episode: "Follow the Clams?" [60]
1998 Hercules Galatea (voice) Episode: "Hercules and the Dream Date" [60]
1999 South Park Mrs. Stevens (voice) Episode: "Rainforest Shmainforest" [65][60]
2003 King of the Hill Pepperoni Sue / Stephanie (voice) Episode: "Queasy Rider" [60]
2007 Dirt Tina Harrod Episode: "Ita Missa Est" [60]
2008 30 Rock Claire Harper Episode: "The One with the Cast of Night Court" [66]
2010 Cougar Town Glenn Episode: "All Mixed Up" [67]
2011 Five None Television film; also executive producer
Director of segment: "Mia"
[68]
2012 Burning Love Dana Web series; 2 episodes [69]
2013 Call Me Crazy: A Five Film None Television film; executive producer [70]
2019–present The Morning Show Alex Levy Main role (20 episodes); also executive producer [71]
2021 Friends: The Reunion Herself HBO Max special; also executive producer [72]
Live in Front of a Studio Audience Blair Warner Episode: “Diff'rent Strokes and The Facts of Life"
2022 Norman Lear: 100 Years of Music and Laughter Herself Television special [73]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Jennifer Aniston's Net Worth Has Been Sky-High Since Starring in 'Friends'". Cosmopolitan (në anglisht). 11 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2023. Marrë më 3 shkurt 2023.
 2. ^ "Jennifer Aniston - Career Summary". The Numbers (në anglisht). Nash Information Services. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2021. Marrë më 12 mars 2021.
 3. ^ a b c d "Jennifer Aniston Biography". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2018. Marrë më 21 maj 2008.
 4. ^ "Jennifer Aniston" (në anglisht). E!. NBCUniversal. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2012. Marrë më 19 shtator 2011.
 5. ^ Dow, Nancy (1999). From Mother and Daughter to Friends: A Memoir (në anglisht). Amherst, New York: Prometheus Books. fq. 32. ISBN 978-1-57392-772-7.
 6. ^ Feinberg, Scott (8 dhjetor 2014). "Jennifer Aniston on 'Cake,' Typecasting and Not Wanting to Talk About BS Anymore". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2014. Marrë më 13 dhjetor 2014.
 7. ^ Fussman, Cal (1 tetor 2002). "A Woman We Love: Jennifer Aniston". Esquire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2009. Marrë më 8 gusht 2008.
 8. ^ Quirk, Mary Beth (11 korrik 2009). "Fame-ous Alumni of NYC's LaGuardia High School". OK! (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 31 mars 2013.
 9. ^ "Hassan Manning has been cast as a principal in the Michael Pinkney film". anthonyabeson.com. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 1, 2017. Marrë më qershor 4, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ Smith, Sean (2008-09-04). Jennifer Aniston: The Unauthorized Biography. Pan Macmillan. fq. ?. ISBN 9780283063893. Arkivuar nga origjinali më shtator 26, 2023. Marrë më 22 gusht 2017. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 11. ^ "Jennifer Aniston's Movies: Your Complete Guide to All Her Films". Closer Weekly. Bauer Media Group. shkurt 11, 2019. Arkivuar nga origjinali më mars 25, 2020. Marrë më mars 11, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 12. ^ Kelleher, Lynne (nëntor 21, 2014). "Jennifer Aniston tells of 'mortifying moment' fiance Justin Theroux stumbled across her first film 'Leprechaun'". Irish Independent. Mediahuis. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 13. ^ Westbrook, Caroline (qershor 1, 2000). "She's The One Review". Empire. Bauer Media Group. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 14. ^ Holden, Stephen (qershor 19, 1998). "'Dream for an Insomniac': Coffee and Kierkegaard in Frisco". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më shkurt 16, 2002. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 15. ^ Petrakis, John (maj 30, 1997). "'Til There Was You". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 16. ^ Schwarzbaum, Lisa (gusht 1, 1997). "Picture Perfect". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 17. ^ "The Thin Pink Line (1990)". Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më nëntor 26, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 18. ^ "Waiting for Woody". British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 19. ^ Travers, Peter (prill 17, 1998). "The Object of My Affection". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 20. ^ Bretznican, Anthony (tetor 7, 2011). "'Office Space': Cast talk cult hit and Jennifer Aniston". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 21. ^ Loewenstein, Lael (korrik 21, 1999). "The Iron Giant". Variety. Arkivuar nga origjinali më gusht 23, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 22. ^ Scott, A.O. (shtator 7, 2001). "Film Review; Celebrating the Love Of Bad Rock in the 80's". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 23. ^ Michell, Elvis (gusht 7, 2002). "Film Review; The Catcher in the Texas Chain Store". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 24. ^ Aroesti, Rachel (janar 10, 2002). "Heaven sent? Jim Carrey set for Bruce Almighty sequel". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 25. ^ Edelstein, David (janar 15, 2004). "Poop Goes the Weasel". Slate. The Slate Group. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 26. ^ Schwarzbaum, Lisa (nëntor 9, 2005). "Derailed". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 27. ^ Orr, Christopher (maj 30, 2005). "The Movie Review: 'Rumor Has It' and 'The Family Stone'". The Atlantic. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 28. ^ Travers, Peter (shtator 7, 2006). "Friends With Money". Rolling Stone. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 29. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :3
 30. ^ Ebert, Roger (dhjetor 25, 2008). "The Break-Up Movie Review & Film Summary". Roger Ebert. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 31. ^ Gleiberman, Owen (dhjetor 25, 2008). "Review: 'Marley' lovable, heartwarming". CNN. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 32. ^ Sources:
 33. ^ Leydon, Joe (shtator 11, 2008). "Management". Variety. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 34. ^ Pols, Mary (shkurt 5, 2009). "He's Just Not That Into You, and Neither Are We". Time. Arkivuar nga origjinali më janar 5, 2016. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 35. ^ Weitzman, Elizabeth (shtator 17, 2009). "'Love Happens': Not much happens as Jennifer Aniston picks another rom-com loser". Daily News. New York. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 36. ^ Kois, Danl (mars 19, 2010). "'The Bounty Hunter': An attempt at offbeat humor that doesn't deliver". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 37. ^ Leaser, Michael (shtator 11, 2010). "The Switch". World. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 38. ^ Pols, Mary (shkurt 10, 2011). "Just Go with It? Jennifer Aniston Runs Away with It". Time. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 8, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 39. ^ Ryan, Mike (korrik 8, 2011). "Is Jennifer Aniston Really a Horrible Boss in Horrible Bosses? (and 24 Other Urgent Questions)". Vanity Fair. Arkivuar nga origjinali më prill 13, 2016. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 40. ^ Lumenick, Lou (shkurt 24, 2012). "Wanderful!". New York Post. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 41. ^ Anderson, John (janar 7, 2013). "$ellebrity". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më mars 25, 2020. Marrë më mars 25, 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 42. ^ Walton, Dawnie (shtator 29, 2015). "Stars as Strippers". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më tetor 1, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 43. ^ Harvey, Dennis (shtator 9, 2013). "Toronto Film Review: 'Life of Crime'". Variety. Arkivuar nga origjinali më shtator 29, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 44. ^ Murphy, Shaunna (nëntor 14, 2014). "Jennifer Aniston Tells Us How She Made Her 'Horrible Bosses 2' Character Even Raunchier". MTV. Arkivuar nga origjinali më shtator 29, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 45. ^ Ebiri, Bilge (gusht 23, 2015). "She's Funny That Way Has Old-School Charm and Some Shrill Attempts at Humor". Vulture. Vox Media. Arkivuar nga origjinali më shtator 29, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 46. ^ Chang, Justin (shtator 9, 2014). "Toronto Film Review: 'Cake'". Variety. Arkivuar nga origjinali më shtator 28, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 47. ^ Clark, Larry (2010). "Cougs behind the camera". Washington State Magazine. Washington State University. Arkivuar nga origjinali më shtator 29, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 48. ^ McNary, Dave (maj 13, 2016). "Documentary 'Unity' Set for Aug. 12 Release with 100 Star Narrators". Variety. Arkivuar nga origjinali më shtator 1, 2015. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 49. ^ Miller, David (maj 13, 2016). ""Mother's Day" Is No Treat". San Francisco News. Hollywood. Arkivuar nga origjinali më maj 18, 2016. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 50. ^ Walsh, Katie (shtator 23, 2016). "'Storks' Features". Bristol Herald Courier. Arkivuar nga origjinali më mars 26, 2019. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 51. ^ O'Sullivan, Michael (dhjetor 8, 2016). "'Office Christmas Party': Comedy, made by smutty elves". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më tetor 3, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 52. ^ Sources:
 53. ^ Sources:
 54. ^ Kroll, Justin (mars 29, 2018). "Adam Sandler, Jennifer Aniston Reunite for Netflix 'Murder Mystery'". Variety. Arkivuar nga origjinali më gusht 28, 2018. Marrë më gusht 12, 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 55. ^ Galuppo, Mia (24 janar 2022). "Jodie Turner-Smith, Mark Strong Join Netflix's 'Murder Mystery 2'". The Hollywood Reporter. Marrë më shkurt 5, 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 56. ^ Sources:
 57. ^ Toomey, Alyssa (mars 21, 2014). "'90s Flashback! Danica McKellar Teaches Candace Cameron Bure How to Dance—and Jennifer Aniston Makes a Cameo: Watch Now!". E! News. NBCUniversal Cable Entertainment Group. Arkivuar nga origjinali më shtator 30, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 58. ^ Beggs, Scott. "'Ferris Bueller's Day Off' Was Made into A Horrible 1990 TV Show". Business Insider. Arkivuar nga origjinali më prill 7, 2020. Marrë më prill 11, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 59. ^ Wall, Cass (maj 14, 2015). "'The Edge': The Talent-Stacked '90s Sketch Show That Time Forgot". Vulture (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më prill 11, 2020. Marrë më prill 11, 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 60. ^ a b c d e f g h Gross, Ed (shkurt 11, 2019). "It's Jennifer Aniston's 50th Birthday! Take a Look Back at Her Incredible Career on TV and in Movies". Closer Weekly (në anglishte amerikane). Marrë më maj 26, 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 61. ^ Sources:
 62. ^ Dry, Jude (gusht 22, 2019). "'Friends' Almost Lost Jennifer Aniston Halfway Through Its First Season". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më prill 11, 2020. Marrë më prill 11, 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 63. ^ "Jennifer Aniston". Encyclopædia Britannica. Arkivuar nga origjinali më maj 18, 2015. Marrë më prill 28, 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 64. ^ Sources:
 65. ^ "South Park: The Complete Third Season". IGN. dhjetor 17, 2003. Marrë më maj 26, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 66. ^ "Jennifer Aniston: Shooting '30 Rock' Was 'Time Of My Life'". Access Hollywood. Marrë më maj 26, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 67. ^ Barrett, Annie (shtator 22, 2010). "'Cougar Town' season premiere recap: Scooby-Doo the Right Thing". Entertainment Weekly. Marrë më maj 26, 2020. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 68. ^ Genzlinger, Neil (tetor 9, 2011). "One Disease, Many Faces and Many Personal Paths". The New York Times (bot. New York). fq. C9. Arkivuar nga origjinali më tetor 5, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 69. ^ Panaram, Sasha (qershor 5, 2012). "Jennifer Aniston stars in 'Bachelor' spoof web series 'Burning Love'". Daily News. New York. Arkivuar nga origjinali më tetor 5, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 70. ^ Stasi, Linda (prill 19, 2013). "Five Jennifer Aniston-produced shorts are 'Crazy'". New York Post. Arkivuar nga origjinali më tetor 5, 2017. Marrë më shtator 28, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 71. ^ Andreeva, Nellie (nëntor 8, 2017). "Apple Gives Reese Witherspoon-Jennifer Aniston Morning Show Series 2-Season Order, Confirms 'Amazing Stories' Reboot". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më dhjetor 1, 2017. Marrë më nëntor 8, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 72. ^ Andreeva, Nellie; Petski, Denise (shkurt 21, 2020). "'Friends' Reunion Special Officially A Go at HBO Max With Cast Returning". Deadline Hollywood. Penske Media Corporation. Arkivuar nga origjinali më mars 25, 2020. Marrë më shkurt 24, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 73. ^ Matthew, Gilbert (shtator 19, 2022). "This week's TV: Norman Lear at 100, a comedy about reboots, and a reboot of 'Quantum Leap'". The Boston Globe. Marrë më shtator 19, 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lexim më tutje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://web.archive.org/web/20170710012605/http://www.jenniferanistoneurope.com/ – Official Website