Rick and Morty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rick and Morty
ZhanriKomedi e zezë
Shkencë fiktive
Satirë
Aventurë
Krijuar nga
Luajnë
KompozitoriRyan Elder
ShtetiSHBA
Gjuha origjinaleAnglisht
Nr. i sezoneve7
Nr. i episodeve71 (lista e episodeve)
Prodhimi
Producentët ekzekutivë
  • Dan Harmon
  • Justin Roiland
  • James A. Fino
  • Joe Russo II
Kohëzgjatja22 minuta
Prodhimi
  • Justin Roiland's Solo Vanity Card Productions
  • Harmonious Claptrap
  • Starburns Industries
  • Williams Street
ShpërndarësiWarner Bros. Television Distribution
Lëshimi
Rrjeti origjinalAdult Swim
Formati i videos16:9 HDTV
Lëshimi origjinal3 dhjetor 2013 (2013-12-03) - vijon
Lidhje të jashtme
Website

Rick and Morty (shq. Rick dhe Morty) është një sitkom shkencor i animuar për të rritur, i krijuar nga Justin Roiland dhe Dan Harmon për bllokun programor të natës në Cartoon Network, Adult Swim. Seriali ndjek aventurat e Rick, një shkencëtar i çmendur cinik, dhe nipit të tij Morty, të cilët e ndajnë kohën ndërmjet jetës familjare dhe aventurave interdimensionale. Roiland bën zërat e personazheve të titullit, me talentet e tjerë Chris Parnell, Spencer Grammer, dhe Sarah Chalke që mundësojnë zërat e mbetura të familjes. U shfaq për herë të parë më 2 dhjetor 2013.

Seriali e pati zanafillën nga një parodi e animuar e shkurtër e Back to the Future krijuar nga Roiland për festivalin e filmit Channel 101. Adult Swim iu drejtua Harmon me idenë e një seriali televiziv, dhe ai me Roiland e zhvilluan programin bazuar në atë film të shkurtër, duke zëvëndësuar personazhin Doc me Rick dhe Marty me Morty. Në janar 2014, seriali u rinovua për një sezon të dytë i cili doli më 26 korrik, 2015. Në gusht 2015, Adult Swim e rinovoi serialin me një sezon të tretë të përbërë prej 14 episodesh, i cili filloi premierën më 1 prill 2017. Seriali ka marrë lavdata për origjinalitetin, kreativitetin, dhe humorin që ka.