Jump to content

Romani aventurier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Romani aventuristik ëshë një zhanër i romanit.

Që në antikën e vonshme romanet përbëheshin nga një lidhje e aventurave me tregime dashurie. Romanet aventuriere e sotme i kanë rrënjët në shekujt XVII - XVIII. Në këtë kohë në Evropë janë të njohur romanet në të cilat përshkruheshin udhëtime e fushata të piratëve dhe ndër to ishin më të njohurat Robinsonadat.[1]

Burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Der Grosse Brock Haus, Band 1 - Wiesbaden 1984 ISBN 3-7653-0363-1