Psikiatri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një psikiatër është një mjek i specializuar në psikiatri.[1] Psikiatrit janë mjekë dhe vlerësojnë pacientët për të përcaktuar nëse simptomat e tyre janë rezultat i një sëmundjeje fizike, një kombinimi sëmundjesh fizike dhe mendore ose çështje rreptësisht mendore. Ndonjëherë një psikiatër punon brenda një ekipi shumë-disiplinor, i cili mund të përbëhet nga psikologë klinikë, punonjës socialë, terapistë profesionistë dhe personel infermieror. Psikiatrit kanë një trajnim të gjerë në një qasje biopsikosociale për vlerësimin dhe menaxhimin e sëmundjeve mendore.

Si pjesë e procesit të vlerësimit klinik, psikiatër mund të përdorin një ekzaminim të gjendjes mendore; një ekzaminim fizik; imazhe të trurit të tilla si tomografia e kompjuterizuar, imazhi i rezonancës magnetike ose tomografia me emetim pozitron; dhe analizat e gjakut. Psikiatrit përdorin qasje farmakologjike, psikoterapeutike dhe/ose ndërhyrëse për të trajtuar çrregullimet mendore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Liu, Howard (janar 2023). "What is Psychiatry?". Psychiatry.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)