Jump to content

Mousa Dembélé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mousa Dembélé

Dembélé me Belgjikën në vitin 2011
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMousa Sidi Yaya Dembélé[1]
Datëlindja (1987-07-16) 16 korrik 1987 (37 vjeç)
VendlindjaWilrijk, Belgjikë
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Tottenham Hotspur
Numri19
Karriera me të rinjtë
2003–2004Germinal Beerschot
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2005Germinal Beerschot20(1)
2005–2006Willem II33(9)
2006–2010AZ118(24)
2010–2012Fulham62(5)
2012–Tottenham Hotspur129(6)
Karriera ndërkombëtare
2002–2003Belgjika U–163(0)
2003–2004Belgjika U–176(1)
2004Belgjika U–181(1)
2004–2006Belgjika U–1912(3)
2006–Belgjika65(5)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 1 Shkurt 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 16 nëntor 2016

Mousa Sidi Yaya Dembélé (lindur më 16 korrik 1987), njohur zakonisht si Mousa Dembélé, është një futbollist belg i cili luan me klubin anglez Tottenham HotspurPremier League dhe me kombëtaren belge si mesfushor qëndror. Dembélé filloi karrierën e tij te skuadra e Jupiler Pro League Germinal Beerschot përpara se të luante me klubet hollandeze Willem II dhe AZ. Pas kësaj, Dembélé u transfrua te klubi i Premier League Fulham në vitin 2010 dhe te Tottenham Hotspur në gusht 2012. Ai ishte renditur në vendin e 91 te lista e 100 futbollist më të mirë në botë publikuar nga The Guardian [2].

  1. ^ "List of Players under Written Contract Registered Between 01/08/2010 and 31/08/2010" (PDF). The Football Association. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 1 qershor 2011. Marrë më 14 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The world's best footballers: the top 100 list". The Guardian. 24 dhjetor 2012. Marrë më 14 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)