Érik Lamela

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Érik Lamela
ErikLamela.jpg
Lamela me Tottenham Hotspur në vitin 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëÉrik Manuel Lamela
Datëlindja (1992-03-04) 4 Mars 1992 (30 vjeç)
VendlindjaBuenos Aires, Argentina
GjatësiaLua error te Moduli:Convert te rreshti 1850: attempt to index local 'en_value' (a nil value).
PozicioniMesfushor sulmues / Anësor[1]
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Tottenham Hotspur
Numri11
Karriera rinore
River Plate
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2009–2011River Plate37(4)
2011–2013Roma62(19)
2013–Tottenham Hotspur85(8)
Kombëtarja
2011–2012Argjentina U–204(3)
2011–Argjentina23(3)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 1 Shkurt 2017
‡ National team caps and goals correct as of 20:39, 3 shtator 2016 (UTC)

Érik Manuel Lamela (lindur më 4 Mars 1992) është një futbollist argjentinas i cili me klubin anglez Tottenham HotspurPremier League dhe me kombëtaren argjentinase si mesfushor sulmues ose anësor. Ai njihet për aftësitë e tij të jashtëzakonshme në triblime dhe ka pseudonimin Coco.[2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u bashkua me River Platen në moshën shtatë vjeçare, u raportua se Barcelona i kishte ofruar Lamelës dhe familjes së tij 100,000 mijë £ në vit, gjithashtu dhe një shtëpi komode për familjen e tij vetëm për të lëvizur në Barcelonë, një marrëveshje e ngjashme që u përdor për transferimin e argjentinasit tjetër Lionel Messi i cili kaloi në Spanjë.[3] Në vitin 2004, një ekip i Trans World Sport udhëtoi për në Argjentinë për të intervistuar 12 vjeçarin Lamela i cili kishte krijuar disi famë pas 120 golave të shënuar me skuadrën e të rinjëve të River Plate sezonin e kaluar. Në këtë video, Lamela tregon dëshirën e tij për të ndjekur hapat e legjendës Maradona dhe të fitojë Kupën e Botës me Argjentinën.[4]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

River Plate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lamela bëri debutimin e tij me skuadrën e parë të River Plates më 14 qershor 2009 në një ndeshje kundër Tigre2009 turnamentit Clausura. Ai hyri në fushë në minutën e 80, duke zëvëndësuar Robert Flores. Lamela shënoi golin me parë me River Plate më 5 dhjetor 2010 në një ndeshje kundër Colón për turnamentin Apertura. Ai shënoi golin e dytë me skuadrën kundër Lanús në javën e fundit të Aperturës, duke ndihmuar River që të fitonte ndeshjen me rezultatin 4–1.

Mesfushori argjentinas ishte titullar i rregullt me River Platen gjatë sezonit 2010–11, duke luajtur 34 ndeshje dhe duke shënuar katër gola [5]. Ai ndihmoi skaudrën e tij që ta përfundote sezonin e përgjithshëm në vendin e gjashtë duke u kualifikuar në 2011 Copa Sudamericana. Për shkak të formatit të rënjes së Primeras Argjentinase ku llogariten skuadrat më të dobta të tre sezoneve të fundit, kjo gjë bëri që River Plate të binte nga liga pasi u mposht nga Belgrano në play-off.

Roma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lamela duke luajtur me Romën kundër Chelseat në gusht 2013.

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 gusht 2011, Lamela u bashkua me klubin italian Roma që luante në Serie A për shumën e 12 milion , plus dy milion € bonuse, të cilat do të dhuroheshin pasi Lamela do të bënte paraqitjen e tij të 20 në sezon.[6] Roma gjithashtu pagoi 3.2 milion € shtesë skuadrës së Orel B.V.[7] — plus 10% vlerën e shtuar, nëse lojtari shitet më shtrenjtë se 12 milion € - dhe 3.06 milion € në formën e taksave për Qeverinë e Argjentinës. Lamela firmosi një kontratë pesë vjeçare me një pagë prej 1.8 milion € në sezonin e parë, por paga do të rritej me 350,000 mijë € më 1 korrik 2012 (duke u bërë €2.15M), 2014 (€2.5M) dhe 2015 (€2.85M).[6] Më 23 tetor 2011, ai shënoi golin e parë në Serie A kundër Palermo.[8] Më vonë, ai do të shënonte gola kundër Lecces,[9] Novarës,[10] dhe Cesenës.[11] Lamela e mbylli sezonin e tij të parë në Stadio Olimpico me gjashtë gola në 31 ndeshje në të gjitha kompedicionet.

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lamela filloi sezonin 2012–13 mirë, duke shënuar golin e parë të sezonit më 16 shtator 2012 kundër Bolognës. Lamela kaloi një formë fantastike gjatë muajit tetor e deri në fillimit të muajit nëntor, duke shënuar shtatë gola në gjashtë ndeshje, përfshirë në dygolësh në fitoren 3–2 kundër Udineses dhe në ndeshjet kundër Atalantës, Genoës, Parmës dhe Palermos. Ai gjithashtu shënoi një gol në Derby della Capitale kundër rivalëve të Lazios. Pas gati një muaj jashtë fushave për shkak të një dëmtimi në ligamentin e gjurit, ai u rikthye dhe shënoi dy gola në fitoren 4–2 kundër Milanit më 22 dhjetor.[12]

Lamela arriti të shënojë 15 gola në 33 ndeshje, duke u renditur si golashënuesi i pestë më i mirë i Serie A dhe i dyti te Roma, një gol mbarapa shokut të skuadrës Pablo Osvaldo.[13] Megjithatë, sezoni i Romës dhe i Lamelës u mbyll në mënyrë të keqe, ai dhe Roma u mposhtën në finalen e Coppa Italia nga rivalët e Lazios, kurse në Serie A u renditën në vendin e gjashtë, gjë që do të thoshte se Roma nuk do të marrte pjesë në kompedicionet europiane për të dytin sezon rresht.[14]

Tottenham Hotspur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 gusht 2013, klubi i Premier Leagues, Tottenham Hotspur, kompletoi transferimin e mesfushorit Lamela nga Roma për shumën e 25.8 milion £ plus 4.2 milion £.[15][16] Kjo marrëveshje e bëri Lamelën blerjen më të shtrenjtë në historinë e klubin, duke thyer rekodet e mëparshme të Paulinhos dhe Roberto Soldados, që u blenë më herët në atë merkato.[17]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 shtator, Lamela bëri debutimin e tij me Tottenham duke hyrë në fushën e lojës në minutën e 75 në humbjen 1–0 në Derbin Verior të Londës kundër ArsenalitEmirates Stadium.[18] Më 20 shtator, ai luajti ndeshjen e tij të parë si titullar me skuadrën në ndeshjen e Ligës së Europës kundër Tromsø IL, ku ai assistoi Jermain Defoe në golin e parë, me ndeshjen që në fund u mbyll me fitoren 3–0 të SpursaveWhite Hart Lane.[19] Më 22 shtator, ai hyri si zëvëndësues dhe assistoi golin e Paulinhos në kohën shtesë në fitoren 1–0 kundër Cardiff City.[20]

Më 29 tetor, me Lamenën i cili ende nuk kishte luajtur ndeshjen e parë si titullar në Premier League, trajneri André Villas-Boas tha për lojtarin "Ai e di se nuk ka prodhuar as gjysmën e asaj që ai mund të prodhojë, por ai e kupton situatën është ai është gati për të luftuar për vendin e tij".[21]

Më 7 nëntor, Lamela shënoi golin e tij të parë me klubin në fitoren 2–1 kundër Sheriff Tiraspol në Ligën e Europës.[22] Më 24 nëntor, Lamela luajti ndeshjen e tij të parë në Premier League si titullar në humbjen 6–0 kundër Manchester Cityt.[23] Ndeshja e dytë si titullar erdhi në fitoren 2–1 kundër Fulham më 4 dhjetor.[24]

Pasi Villas-Boas u zëvëndësua nga trajneri i ri Tim Sherwood, Lamela luajti si titullar në ndeshjen e parë nën drejtimin e tij, duke kontribuar në fitoren 3–2 kundër Southampton më 22 dhjetor.[25] Ai luajti edhe kundër Stoke City dhe West Bromwich Albion si zëvëndësues, përpara se ta mbyllte sezonin përpara kohe për shkak të një dëmtimi.[26]

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën drejtimin e Mauricio Pochettino, trajnerit të ri argjentinas të Tottenhamit, Lamela ishte në listën e 11 lojtarëve që do të luanin në ndeshjen e parë të skuadrës në 2014–15 Premier League kundër West Ham United, duke luajtur ndeshjen e parë si titullar për vitin 2014.[27] Më 21 gusht, Lamela ardhi nga stoli në ndeshjen e Ligës së Europës kundër AEL dhe assistoi golat e Roberto Soldados dhe Harry Kane për të siguruar fitoren 2–1 kundër klubit qipriot.[28] Lamela vazhdoi formën fantastike në këtë fillim sezoni në ndeshjen e tjetër kundër Queens Park Rangers, e fituar 4–0 në White Hart Lane.[29]

Lamela shënoi golat e parë për sezonin 2014–15 më 23 tetor, duke shënuar dygolësh në fitoren 5–1 kundër Asteras Tripoli në Ligën e Europës.[30] Goli i parë u shënua me finte nga jashtë zone me stilin Rabona, ky gol u përshkrua si brilant nga BBC dhe "world-class." nga ITV.[30][31]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Erik Lamela përpara një ndeshje ndërkombëtare kundër Uruguajit.

Lamela mori pjesë në 2011 Kupën e Botës U–20 me Argjentinën dhe shënoi tre gola në katër ndeshje.[32]

Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë argjentinase më 25 Maj 2011 në një ndeshje miqësore kundër Paraguajit.[33]

Më 3 shtator 2014, Lamela shënoi golin e parë me kombëtaren e parë argjentinase, duke i dhënë avantazhin e përkohshëm 2–0 Argjentinës kundër Gjermanisë, në një ndeshje e cila u mbyll me fitoren 4–2.[34]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren argjentinase.
# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 3 shtator 2014 Esprit Arena, Düsseldorf, Gjermani Flamuri Gjermania 2–0 4–2 Ndeshje Miqësore

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 23 tetor 2014 [35]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
River Plate 2008–09 1 0 1 0
2009–10 1 0 1 0
2010–11 34 4 34 4
Total 36 4 0 0 0 0 36 4
Roma 2011–12 29 4 2 2 31 6
2012–13 33 15 3 0 36 15
Total 62 19 5 2 0 0 67 21
Tottenham Hotspur 2013–14 9 0 2 0 6 1 17 1
2014–15 8 0 1 0 3 2 12 2
Total 17 0 3 0 9 3 29 3
Career total 115 23 8 2 9 3 132 28

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 13 tetor 2014 [36]

Kombëtarja argjentinase
Viti Ndeshje Gola
2011 1 0
2012 0 0
2013 5 0
2014 1 1
Total 7 1

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roma

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Érik Lamela" (në anglisht). Tottenham Hotspur F.C. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2013. Marrë më 30 gusht 2013.
 2. ^ "¡A Lamela!". edant.ole.com.ar (në spanjisht). 12 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2013. Marrë më 22 gusht 2013.
 3. ^ "Tottenham's Erik Lamela spurned Barcelona as a child". Express. Marrë më 30 gusht 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "12-year-old Erik Lamela on Trans World Sport". YouTube. Marrë më 21 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Profile". Argentine Soccer. Marrë më 27 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Acquisizione a titolo definitivo dei diritti alle prestazioni sportive del calciatore Erik Manuel Lamela" (PDF). asroma.it. Marrë më 6 gusht 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Relazione Finanziaria annuale al 30 giugno 2012" (PDF). AS Roma. 31 tetor 2012. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "AS Roma 1-0 Palermo". ESPN. Marrë më 23 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Lecce 4-2 AS Roma". ESPN. Marrë më 7 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Europe close in on AS Roma". ESPN. Marrë më 1 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "De Rossi earns win". ESPN. Marrë më 14 maj 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Roma 4-2 AC Milan: Ragged Rossoneri leave it too late against 10-man news". Goal.com. 22 dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2013. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Italian Serie A Goal Scoring Leaders – 2012–13". ESPN. Marrë më 25 gusht 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Roma 0-1 Lazio: Biancocelesti edge dour derby to claim Coppa Italia". Goal.com. 26 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2019. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "We are delighted to announce that we've reached agreement with AS Roma for the transfer of Erik Lamela". Tottenham Hotspur. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Erik Lamela: Tottenham confirm the signing of Roma forward". BBC Sport. 30 gusht 2013. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Tottenham seal £30m Lamela deal to complete hat-trick of club record transfers". Daily Mail. 29 gusht 2013. Marrë më 30 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Magowan, Alistair (1 shtator 2013). "Arsenal 1-0 Tottenham". BBC Sport. Marrë më 1 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Tottenham Hotspur 3 Tromso 0: match report". The Daily Telegraph. 20 shtator 2013. Marrë më 22 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Cardiff 0–1 Tottenham". BBC. 22 shtator 2013. Marrë më 22 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Villas-Boas admits Lamela struggles". ESPN. 29 nëntor 2013. Marrë më 22 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Tottenham's Jermain Defoe breaks club scoring record in win over Sheriff". The Guardian. 8 nëntor 2013. Marrë më 22 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Man City 6-0". BBC. Marrë më 24 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Fulham 1-2 Tottenham". BBC. 4 dhjetor 2013. Marrë më 22 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Southampton 2-3 Tottenham". BBC. 22 dhjetor 2013. Marrë më 22 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Erik Lamela: Injured Tottenham midfielder to miss end of season". BBC. 17 prill 2014. Marrë më 22 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Erik Lamela should not be written off on the basis of one poor season". The Guardian. 20 gusht 2014. Marrë më 23 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Europa League: Lamela comes to Spurs rescue". Premier League. 22 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2014. Marrë më 23 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Lamela shines in 4-0 win". BBC. 24 gusht 2014. Marrë më 8 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ a b "A hat-trick from Harry Kane helped Tottenham thrash Greek side Asteras Tripolis and saunter to a first win in the Europa League group-stage". BBC Sport. 23 tetor 2014. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Replay: Lamela with a world class rabona". ITV. 23 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2014. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Erik Lamela". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 14 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Argentina vs. Paraguay 4 - 2". Soccerway. Marrë më 25 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Argentina avenge their World Cup final defeat with destruction of Germany". The Guardian. 3 shtator 2014. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Erik Lamela". ESPN Soccernet. Marrë më 8 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 36. ^ "Érik Lamela - National Football Teams". National-Football-Teams. Marrë më 13 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]