Jan Vertonghen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jan Vertonghen
Vertonghen Ajax skipper.jpg
Vertonghen me Ajax në vitin 2011
Të dhënat personale
Emri i plotëJan Bert Lieve Vertonghen[1]
Data e lindjes (1987-04-24) 24 Prill 1987 (34 vjeç)
Vendi i lindjesSint-Niklaas, Belgjikë
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)
PozicioniQëndër-mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualTottenham Hotspur
Numri5
Karriera në rini
1997–2000VK Tielrode
2000–2003Germinal Beerschot
2003–2006Ajax
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2012Ajax155(23)
2006–2007RKC Waalwijk (huazim)12(3)
2012–Tottenham Hotspur200(5)
Ekipi kombëtar
2002Belgjika U166(1)
2007Belgjika U2123(0)
2007–Belgjika110(9)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 2 shkurt 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 11 shtator 2018

Jan Bert Lieve Vertonghen (Hollandisht: [ˈjɑn vərˈtɔŋə(n)]; lindur më 24 prill 1987) është një futbollist profesionist belg i cili luan për klubin anglez Tottenham Hotspur dhe kombëtaren belge.

Ai është një lojtar këmbë-majtë i cili zakonisht luan si qëndër mbrojtës, por ai është ambjentuar menjëherë ku ka luajtur në krahun e majtë madje kur ka luajtur edhe si mesfushor mbrojtës, dhe zakonisht i bashkohet sulmit pavarësisht se luan si qëndër mbrojtës. Pavarësisht se luan në mbrojtje, Vertonghen është i njohur mirë për ofendimet e tij dhe aftësitë e gjuatjeve të forta.

Pas largimit të Luis Suárez te Liverpool në janar 2011, Vertonghen u vendos si kapiteni i dytë i skuadrës, kurse portieri Maarten Stekelenburg ishte kapiteni i parë; por pas largimit të këtij të fundit te Roma, Vertonghen u bë kapiteni i parë. Në vitin 2012, Vertonghen u emërua Futbollisti Hollandez i Vitit. Pas transferimit të tij te Tottenham Hotspur në korrik 2012, ai u shpall Premier League Lojtari i Muajit në mars 2013, duke e bërë veten belgun e dytë dhe lojtarin e dymbëdhjetë të Tottenhamit që e fiton këtë çmim.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Vol Beloften: Jan Vertonghen" [Full of Promises: Jan Vertonghen]. AFC Ajax. 25 tetor 2005. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 11 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Vertonghen and Moyes win Barclays awards". Barclays Premier League. 5 prill 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 korrik 2013. Marrë më 21 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)