Urby Emanuelson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Urby Emanuelson
Urby Emanuelson 2017.jpg
Emanuelson me Utrecht në 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëUrby Vitorrio Diego Emanuelson[1]
Datëlindja (1986-06-16) 16 Qershor 1986 (36 vjeç)
VendlindjaAmsterdam, Holandë
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniMbrojtës i majtë / Mesfushor / Anësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
FC Utrecht
Numri28
Karriera me të rinjtë
Voorland
1994–2004Ajax
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2011Ajax173(17)
2011–2014Milan75(3)
2013Fulham (huazim)13(1)
2014–2015Roma2(0)
2015Atalanta (huazim)9(1)
2016Hellas Verona20(6)
2016–2017Sheffield Wednesday1(0)
2017–FC Utrecht28(0)
Karriera ndërkombëtare
2005–2008Holanda U2113(1)
2006–2012Holanda16(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 28 korrik 2018

Urby Vitorrio Diego Emanuelson (lindur më 16 qershor 1986) është një futbollist profesionist holandez i cili luan kryesisht si mesfushor për klubin holandez FC Utrecht. Një produkt i akademisë së Ajaxit, ai e shpenzoi shumicën e karrierës me këtë klub, duke luajtur fillimisht si mbrojtës i majtë, para se të zhvendosej në rolin e mesfushorit të majtë ose anësorit të majtë nga trajneri Martin Jol. Pas transferimit të tij tek klubi italian Milan, trajneri i skuadrës në atë kohë Massimiliano Allegri e zhvendosi atë si mesfushor sulmues, mesfushor qëndre dhe anësor të djathtë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Urby Emanuelson" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2018. Marrë më 25 korrik 2020.