Bojan Krkić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bojan
Bojan Catalunya-Argentina.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotë Bojan Krkić Pérez
Data e lindjes (1990-08-28) 28 Gusht 1990 (27 vjeç)
Vendi i lindjes Linyola, Spanjë
Gjatësia 1.70 m (5 ft 7 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Milan
Numri 19
Kariera në rini
1999–2006 Barcelona
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2006–2007 Barcelona B 22 (10)
2007–2011 Barcelona 104 (26)
2011– Roma 33 (7)
2012– Milan (në huazim) 0 (0)
Ekipi kombëtar
2006–2010 Spanja U17 20 (16)
2007–2011 Spanja U21 21 (4)
2008 Spanja 1 (0)
2007– Katalonia 5 (5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 7 Maj 2012.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 22 Qershor 2011

Bojan Krkic Perez lindur në 28 Gusht 1990 në Linyola, Spain) është një futbollist Spanjoll, është sulmues i ekipit të parë te A.C. Milan.

FC Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

Bojan erdhi në Barca nga Bellpuig. Në 6 sezoni që ishte në kategoriat e reja në Barcelonë ai ka shënuar më shumë se 800 gola. Një kohe ishte i ndjekur edhe nga Ajaxi i Amsterdamit, që ishte munduar ta marr në radhet e veta. Pra kështu sezon pas sezoni, Bojan tregoi se do të jetë një lojtar më perspektivë të madhe, duke shënuar shumë gola, disa shumë te rëndësishëm.

Në sezonin 05-06, qe bënte pjesë në ekipin e Kadetëve A, ai në 32 ndeshje shënon 26 gola, që i dha mundësi për të kaluar menjëherë në Junior B. Duke e parë progresin e tij, ai shumë shpejt doli në Juniorët A, që në atë sezon luante në ndeshje kundër Espanyolit te vlefshme për titull, dhe me golin e Bojanit, juniorët e Barcës u bëne kampion.

Me 24 Prill ai debutoi për ekipin e parë te Barcelonës kundër AL Ahly, duke shënuar golin e dytë për BlauGranet.

Në 07-08, përfundimisht doli në ekipën e parë, duke e bartur numrin 27. Është lojtari i tretë me i ri i historisë se Barcës, që ka debatuar në ekipin e parë. Kundër Villarealit ai shënon një golë dhe behet kështu lojtari më i ri i Barcelonës në te gjithë historinë e saj që ka shënuar golë me 17 vjet e 51 dit. Një muaj me vonë me 24 nëntor ai shënon golin e tij të parë në Nou Camp kundër Recreativo Huelvas.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]