Mateo Musacchio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mateo Musacchio

Musacchio në aksion më Villarrealin
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMateo Pablo Musacchio
Datëlindja (1990-08-26) 26 gusht 1990 (33 vjeç)
VendlindjaRosario, Argentina
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Lazio
Numri37
Karriera me të rinjtë
25 de Mayo
1999–2006River Plate
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2009River Plate10(0)
2009–2010Villarreal B22(3)
2010–2017Villarreal188(7)
2017-2021Milan63(1)
2021-Lazio4(0)
Karriera ndërkombëtare
2006–2007Argjentina U1715(1)
2008–2010Argjentina U203(0)
2011–Argjentina6(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 1 Korrik 2019
‡ National team caps and goals correct as of 28 Mars 2017

Mateo Pablo Musacchio (lindur më 26 Gusht 1990) është një futbollist argjentinas i cili luan si mbrojtës në Serie A per klubin Lazio dhe per kombëtaren argjentinase.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mateo Musacchio është me origjinë shqiptare, gjyshërit babais e tij ishin arbëresh nga Portkanuni, një komunitetet shqiptar në Molize. Mbiemri vjen nga rajoni Muzaka në Shqipëri jug-qendrore dhe është ende i përhapur në komunitetet shqiptare të Italisë (psh. MashqitiBazilikata, QeftiPulia, MunxhufuniMolize, Hora e ArbëreshëvetSicili) të cilët ikën në Itali nga shekulli XV, për shkak të persekutimit turko-mysliman.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]