Mashqiti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mashqit
Italisht : Maschito
Komunë
noform
{{{Përshkrimi i pamjes}}}
Vendndodhja
Mashqit is located in Itali
Mashqit
Mashqit

Koordinatat: 40°55′0″V 15°50′0″L / 40.91667°V 15.83333°L / 40.91667; 15.83333

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Bazilikata
Provinca Potenca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 45,4 km2
Popullsia (2010) 1.735 banorë
Dendësia 38,22 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit mashqitanë
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 85020
Shenjti mbrojtës Shën Ilia Profeti
Dita e shenjtit 20 korrik
Koordinatat 40° 55′ 0″ Veri

15° 50′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.maschito.pz.it


Vendodhja e Mashqitit në Provincën e Potencës

Mashqit (italisht: Maschito) është një fshat dhe komunë në Provincën e Potencës, në rajonin jugor italian të Bazilikatës (ish Lukania).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mashqiti kufizohet nga komunat Forenxa, Zhura, Palaxo San Gervazio dhe Venoza.