Zhura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Zhura
Ginestra
Komunë
Vendndodhja
Zhura is located in Itali
Zhura
Zhura
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Bazilikata
Provinca Potenca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13,2 km2
Popullsia 718 banorë
Dendësia 55 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit zhurjanë
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 85020
Shenjti mbrojtës Zoja e Kostandinopojës
Dita e shenjtit 9 maj
Koordinatat 40° 56′ 0″ Veri

15° 44′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.ginestra.pz.it
Vendodhja e Zhurës në Provincën e Potencës

Zhura (italisht: Ginestra) është një fshat dhe komunë në Provincën e Potencës, në rajonin jugor italian të Bazilikatës (ish Lukania).

Zhura është një nga venbanimet arbëreshe në Itali banorët e së cilës ruajnë gjuhën shqipe të dialektit arbëresh dhe zakonet e atdheut të tyre të lashtë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Zhura ngrihet mbi shpatet jug-lindore të Malit Volture, në lartësinë 564m mbi nivelin e detit. Ajo kufizohet nga komunat e Ripakandidës, Barillit, Venozës, Mashqitit, dhe Forenxës.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Zhura u themelua nga një grup shqiptarësh nga Shkodra, kur Troiano Caracciolo, pronari feudal i Ripakandidës, në vitin 1478 i dha shqiptarëve leje për ndërtimin e shtëpive në zonën që quhej fillimisht Lombarda Massa, ose ferma e longobardëve.

Edhe sot, shumë tradita shqiptare janë gjallë në Zhurë dhe vendasit ruajnë gjuhën arbëreshe që rrjedh nga shqipja. Edhe shenjtorja mrojtëse nuk është vendase. Ajo është nga lindja: Zoja e Konstandinopojës. Kisha e Zojës së Kostandinopojës është ndërtuar në vitin 1588. Brenda ndodhet një afresk i shkollës lindore të shekullit XVI, i Shën Mërisë. Këtu janë ruajtur edhe dy piktura të shekullit të tetëmbëdhjetë: njera tregon Shën Mërinë, midis Shën Gjonit, Shën Nikollës dhe Shën Borromeos, piktura tjetër është riprodhim i Pietà. Vend tjetër kryesor i shërbimit fetar ndodhet në qendër të qytetit: Kisha Nënë e Shën Nikollë Peshkopit, që daton në shekullin e gjashtëmbëdhjetë. Ajo është e zbukuruar nga këndi i korit prej druri i shekullit të tetëmbëdhjetë dhe dy llampadarë veshur në ar. Gjatë shekujve, kisha nënë është rindërtuar disa herë, por në vitet nëntëdhjetë asaj iu bë një restaurim i plotë. Gjatë gërmimeve të fundit është zbuluar një pagëzimore e përbërë nga 12 harqe, në të cilat janë pikturuar 12 apostujt.

Deri në vitin 1965 Zhura ishte pjesë e komunës së Ripakandidës.

 Commons: Ginestra (comune, Italy) – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale