Shën Pali Arbëresh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Shën Pali Arbëresh
Italisht : San Paolo Albanese
Komunë
noform
{{{Përshkrimi i pamjes}}}
Vendndodhja
Shën Pali Arbëresh is located in Itali
Shën Pali Arbëresh
Shën Pali Arbëresh
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Bazilikata
Provinca Potenca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29 km2
Popullsia 327 (2010) banorë
Dendësia 11,28 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit shënpaljanë
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 85030
Shenjti mbrojtës Shën Rroku
Dita e shenjtit 16 gusht
Koordinatat 40° 2′ 0″ Veri

16° 2′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.sanpaoloalbanese.pz.it


Vendodhja e Komunës së Shën Palit në Provincën e Potencës

Shën Pali Arbëresh ose vetëm Shën Pali (italisht: San Paolo Albanese) është një fshat dhe bashki në Krahinën e Potencës, në rajonin jugor italian të Bazilikatës (ish Lukania).

I ndodhur në një lartësi prej 843 metra dhe i vendosur në shpatin e malit Carnara 1284 m mbi nivelin e detit, Shën Pali, siç quhet nga banorët arbëreshë të tij, është bashkia më e vogël e Bazilikatës. Ajo ruan traditat gjuhësore dhe fetare arbëreshe për pesë shekuj.

Ajo është gjithashtu komuna më pak e populluar në Bazilikata.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shën Pali u themelua në vitin 1534 nga shqiptarët e ardhur nga Shqipëria dhe Morea, pas pushtimit osman të Perandorisë Bizantine. Vendbanimi urban fillestar u përfundua më në fund në shekullin e tetëmbëdhjetë, duke shtuar në shtëpitë ne forme tarracash, ndërtesa tipike që ndoshta i referohen qendrave të banuara të Shqipërisë dhe Moresë shqiptare. I vendosur në lartësi fshati ofron pamje unike në rajon, me shikim nga lugina e lumit Sarmento dhe fshatratt fqinjë, duke dhënë kështu një pamje të gjerë të pasur me pyje të dendura, si pyllin që rrethon qytetin arbëresh Kapilo dhe Parkun Kombëtar Pollino.