Qefti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Qeft
Chieuti
—  Komunë  —
Qeft is located in Itali
Qeft
Qeft
Administrimi
Shteti Italia Italia
Rajoni Pulia
Provinca Provinca e Foxhias
Kryetari i Komunës Lucia Antonietta Dardes
Statistika dhe Territori
Koordinatat 41°51′V 15°9′L / 41.850°V 15.150°L / 41.850; 15.150 (Qeft)Koordinatat: 41°51′V 15°9′L / 41.850°V 15.150°L / 41.850; 15.150 (Qeft)
Lartësia 561 m (m.n.d)
Sipërfaqja 60,91 km2
Popullsia 1.772 banorë
Dendësia 29,09 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore UTC+2
Prefiksi 0882
Kodi Postar 71010
Shenjti mbrojtës Shën Gjergj Martiri
Dita e shenjtit 23 prill


www.comune.chieuti.fg.it
(italisht )

Qeft, (Italisht:Chieuti) është një fshat dhe komunë në Provincën e Foxhias të rajonit të Pulias në Itali i cili është i banuar me arbëreshë. Ai kufizohet në lindje dhe jug me komunën e Serrakapriolës, në perëndim me komunat e Kampomarinos dhe San Martinos së PensilisitProvincës së Kampobasos dhe në veri me Detin Adriatik.

Vendodhja e Komunës së Qeftit në Provincën e Foxhias

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Territori i Qeftit përbëhet nga zona ku ndodhej qyteti i lashtë i Cliternia Frentanas, i shkatërruar nga gotët në vitin 495 pas Krishtit.

Midis 1461 dhe 1470 u krijua një bashkësi e madhe e shqiptarëve që erdhën në Pulia në kur Gjergj Kastrioti ndërhyri në mbështetje të Ferrante I të Aragonës kundër Johanit të Anzhuinëve. Gjurmët shqiptare janë ende gjallë në gjuhën dhe kulturën vendore.