Kazallveqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kazallveq
Casalvecchio di Puglia
—  Komunë  —
Pamje nga Kazallveqi

Administrimi
Shteti Italia Italia
Rajoni Pulia
Provinca Provinca e Foxhias
Kryetari i Komunës Mauro Piccirilli
Statistika dhe Territori
Koordinatat 41°36′V 15°7′L / 41.600°V 15.117°L / 41.600; 15.117 (Kazallveq)Koordinatat: 41°36′V 15°7′L / 41.600°V 15.117°L / 41.600; 15.117 (Kazallveq)
Lartësia 465 m (m.n.d)
Sipërfaqja 31,72 km2
Popullsia 1.978 banorë
Dendësia 62,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore UTC+2
Prefiksi 0881
Kodi Postar 71030
Shenjti mbrojtës Madonna delle Grazie
Dita e shenjtit 2 korrik
Vendndodhja
Kazallveq is located in Itali
Kazallveq
Kazallveq
www.comune.casalvecchiodipuglia.fg.it
(italisht )
Vendodhja e Komunës së Kazallveqit në Provincën e Foxhias

Kazallveq, (Italisht: Casalvecchio di Puglia) është një fshat dhe komunë në Provincën e Foxhias të rajonit të PuliasItali i cili është i banuar me arbëreshë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kazallveqi ndodhet në një kodër në malet Daun, rreth 465 metra mbi nivelin e detit, në një pozicion të barazlarguar nga komunat e Kazalnuovo Monterotaro dhe Kastelnuovo della Daunia. U popullua midis shekullit të XV dhe XVI nga shqiptarët që erdhën në Itali të dërguar nga Gjergj Kastrioti, për të luftuar së bashku me Ferdinandin I të Aragonës kundër Xhovanit të Anzhuinëve, pretendues i Mbretërisë së Napolit. Në 1552 Mëkëmbësi i Napolit, Kardinal Granvela, urdhëroi djegien e të gjitha shtëpive të shpërndara, duke përfshirë edhe Kazallveqin, dhe banorët u detyruan të marrin strehim në territorin e rrethuar me mur të Kasteluçios së Skllevërve (sot Castelnuovo della Daunia). Në 1571 shqiptarët kishin njohur autonominë e tyre. Në 1574 ata rindërtuan fermën e vjetër dhe u kthyen në të. Që atëherë, ferma e humbi emrin Ferma e Shqiptarëve (Casalvechio degli Albanezi) dhe mori emrin ligjor që ka edhe sot. Në 1595 Kazallveqi kishte 30 familje, në 1648 63 familje, në vitin 1669 82 familje, me mesatarisht 5 banorë për familje. Deri në gjysmën e parë të 1600, Mesha e Shenjtë festohej sipas ritit bizantin, por në raportet e vitit 1683 të frat Mattiellit banorët e Kazallveqit nuk kishin priftërinj vendas dhe kishin përshtatur ritin latin.