Celle di San Vito

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Italian comune

Pamje e Celle San Vito

Celle di San Vito ( Arpitanisht: Cèles de Sant Vuite ) është një qytet dhe komunëprovincën e Foxhës të rajonit të PuliasItalinë jugore.

E vendosur në malet Daunianë, Celle di San Vito është deri tani komuna më e vogël në Pulia. [1] Ndryshe nga banorët e shumë qyteteve kufitare ( Biccari, Castelluccio Valmaggiore, Orsara di Puglia dhe Troia ), njerëzit e Celle di San Vito dhe fshatit fqinj të Faeto flasin gjuhën Faetare, një gjuhë e rrallë bijë e gjuhës franko-provansale që ka më pak se 1400 folës të njohur. Gjuha e qytetit përfaqësohet gjithashtu në Brantford, Ontario, Kanada, e cila priti shumë emigrantë nga Celle di San Vito duke filluar nga fillimi i viteve 1950. Në kulmin e saj disa qindra folës të përditshëm përdorën gjuhën në Brantford. Që nga viti 2012, folësit ditorë janë zvogëluar në më pak se 50 të shpërndarë në tre breza.

  1. ^ "Comuni pugliesi per popolazione" [Apulian communes by population]. Tuttitalia (në italisht). Marrë më 27 janar 2019.