Provinca e Foxhës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Provinca e Foxhës
Italisht : Provincia di Foggia
Provincë
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Pulia
Kryeqendra Foxhia
Presidenti Antonio Pepe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.965 km2
Popullsia 639.869 banorë
Dendësia 91,87 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 71121-71122, 71010-71049
Prefiksi 0881, 0882, 0884, 0885
Nr. i komunave 61
Faqja Zyrtare www.provincia.foggia.it

Provinca e Foxhës (italisht Provincia di Foggia) është një krahinë italiane e Pulias me një popullsi prej 639.869 banorësh. Ajo është provinca e dytë më e madhe e Italisë, mbulon një sipërfaqe prej 6.965 km ² dhe përfshin 61 komuna. Provinca e Foxhës ka si kryeqendër qytetin e Foxhës, popullsia e të cilit përbën një të katërtën e të gjithë krahinës në tërësi.

Provinca e Foxhës kufizohet në perëndim me Provincën e Kampobasos (Rajoni i Molises) dhe Provincën e Beneventos (Rajoni i Kampanias), në jug me Provincën e Avelinos (Rajoni i Kampanias) dhe Provincën e Potencës (Rajoni i Bazilikatës), në jug-lindje me Provincën e Barletta-Andria-Tranit dhe në lindje laget nga Deti Adriatik. Në territorin e provincës bën pjesë edhe arqipelagu i Ishujve Tremiti.